DÜNYAYA DÜŞEN ADAM (The Man Who Fell to Earth)

Öne Çıkan

Etiketler

, , , , , , , , ,


Not: 9/10
1976 İngiltere, 139 (119) dk.
Yönetmen: Nicolas Roeg
Oyuncular: David Bowie, Rip Torn, Candy Clark, Buck Henry, Bernie Casey, Jackson D. Kane

BU FİLMİ SEVDİYSEN BUNU DA GÖR!
Yıldız Adam / Starman (1984)
Yönetmen: John Carpenter

WALTER Tevis’in 1963’te, yani henüz yazar 35 yaşındayken yayımlanan romanı “Dünyaya Düşen Adam”ın (The Man Who Fell To Earth) bizi buralara kadar getireceğini kim tahmin edebilirdi ki! Türkiye’deki 2014 tarihli baskısının kapağındaki David Bowie’nin Thomas Jerome Newton performansıyla akıllara kazınan 1976 yapımı Nicolas Roeg başyapıtı, 50 yılı aşkın bir süre önce yazılan bu metni ölümsüzleştiren en temel eser kuşkusuz. Bilimkurgusal altyapısını dramatik derinlikle de destekleyen, vaktiyle bir tür Soğuk Savaş alegorisi olarak da değerlendirilen roman, filmle bambaşka bir boyuta sıçramayı da başarmıştı. Robert Wise’ın “Uçan Dairenin Esrarı”yla (The Day The Earth Stood Still) mükemmel bir şekilde açtığı kanalı iyice genişleten film, bir uzaylı aracılığıyla insanoğlunu sanık sandalyesine oturturken, öte yandan da bir aşk hikayesinin gelgitlerine hapsediyordu bizi. Okumaya devam et

Reklamlar

ETKİ ALTINDA BİR KADIN (A Woman Under the Influence)

Öne Çıkan

Etiketler

, , , , ,


Not: 10/10
1974 ABD, 155 dk.
Yönetmen: John Cassavetes
Oyuncular: Gena Rowlands, Peter Falk, Fred Draper, Lady Rowlands, Katherine Cassavetes, Matthew Labyorteaux, Matthew Cassel, Christina Grisanti

BU FİLMİ SEVDİYSEN BUNU DA GÖR!
O Çok Sevimli / She’s So Lovely (1997)
Yönetmen: Nick Cassavetes

DELİLİK nerede başlar, nerede biter? Kime ‘deli’ denir, kime ‘zırdeli’? Deli olup olmadığına kim karar verir (verebilir)? İşine geldiğinde ‘normal’, işine gelmediğinde ‘deli’ diyebilir misin birine? ‘Farklı’ olanı delilikle itham edebilir misin?
Tüm bu ‘delice’ soruları, ötekileştirmeyi giderek daha da ‘kolaylaştıran’ insanlığa soruyoruz kuşkusuz. Normalleşmeyi bir bok sanıp, bütün doğruları onun etrafında şekillendirmeyi alışkanlık haline getiren insanlık, ‘rahatsız edici’ buluyor farklılığı, yaklaştırmıyor kendine çoğu zaman. ‘Sirk efekti’ne alan açmıyor hayatında, ‘düzen dışı’ olanla irtibata geçmeyi reddediyor. Okumaya devam et

NEFRET (Le Mépris / Contempt)

Öne Çıkan

Etiketler

, , , , , , , , , , , , , ,


Not: 8/10
1963 Fransa-İtalya, 103 (82) dk.
Yönetmen: Jean-Luc Godard
Oyuncular: Brigitte Bardot, Michel Piccoli, Jack Palance, Fritz Lang, Giorgia Moll

BU FİLMİ SEVDİYSEN BUNU DA GÖR!
Ve Allah Kadını Yarattı / Et Dieu… Créa la Femme (1956)
Yönetmen: Roger Vadim

FAŞİZME karşı açtığı bayrakla İtalya’nın kahramanlarından biri haline gelen Alberto Moravia, 1920’lerden 1990’daki ölümüne kadar aralıksız çalışıp birçok önemli eser ortaya koyarak 20. yüzyıl edebiyatının belirleyici figürleri arasındaki haklı yerini almıştır. Yazar, orta sınıf ahlâkını hedef alan metinleriyle dikkat çekerken, çoğunlukla bu sınıfın içinden çıkardığı hikâyelerle eleştirel bir ton yakalamayı da başarır. Bu sınıfın, mutluluğu kovalarken tutundukları enstrümanların beyhudeliğine vurgu yapar sıklıkla ve onları mutsuzluğa mahkûm eder adeta. Özellikle evlilik kurumu üzerinden yüklenir onlara, hayatla kurdukları ilişkinin ‘sakatlık’ını öne çıkarır böylece. Moravia’nın dinle de problemli bir ilişki içinde olması, ‘düzen’le kaçınılmaz bir didişmeye de götürür her metninde onu. 2. Dünya Savaşı sonrasının gözde akımlarından Yeni Gerçekçilik’in de öncü isimlerinden biri olan yazar, karakterlerine karşı gösterdiği ‘acımasız gerçekçi’ yaklaşımla da taviz vermeyen tavrını netleştirir. Okumaya devam et

VESİKALI YARİM (My Prostitute Love)

Öne Çıkan

Etiketler

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,


Not: 10/10
1968 Türkiye, 89 dk.
Yönetmen: Lütfi Ö. Akad
Oyuncular: Türkan Şoray, İzzet Günay, Ayfer Feray, Semih Sezerli, Aydemir Akbaş, Behcet Nacar, Selahattin İçsel, Hakkı Haktan, Aynur Akarsu, Hakkı Kıvanç

BU FİLMİ SEVDİYSEN BUNU DA GÖR!
Frantz (2016)
Yönetmen: François Ozon

ORHAN Veli, 1940’ta “Küllük” dergisinde yayımlanan şiiri “Tahattur”da (sözlük anlamı ‘hatırlama’) şöyle der: Alnımdaki bıçak yarası / Senin yüzünden; / Tabakam senin yadigârın; / “İki elin kanda olsa gel diyor” / Telgrafın; / Nasıl unuturum seni ben, / Vesikalı yârim?
Sait Faik’in 1947’de Yedigün dergisinde yayımlanan kısa hikâyesi “Menekşeli Vadi” (yazarın 1948 tarihli “Lüzumsuz Adam” kitabında da yer alır) de ‘vesikalı yâr’ kavramı üzerinden yürüyen bir yapıya sahiptir. Ailesini terk edip gönlünü pavyon kadını Seher’e kaptıran yiğit delikanlı Bayram’ın olanaksız aşkının yansımalarını anlatan bu hikâye, ‘yaşayan’ karakterlerinin damaklarda bıraktığı acı tatla akıllarda yer eder.
Bundan tam 100 yıl önce, oğul Alexandre Dumas’nın romanı “Kamelyalı Kadın” (La Dame aux Camélias) da benzer bir olanaksız aşk motifi üzerinde yapılanır. 1848’de yayımlanan bu romandan beş yıl sonra Giuseppe Verdi de ünlü “La Traviata” operasında bu romandan yola çıkıp opera tarihinin zirvelerinden birine imza atar. Dumas imzalı efsane metnin sayısız beyazperde uyarlaması da bu görünüm içindeki yerini alır, ki bunların en önemlisi de George Cukor’un 1936’da çektiği Greta Garbo’lu uyarlamadır. Benzer bir potansiyele sahip olan Thomas Hardy romanı “Jude” ve ondan uyarlanan aynı adlı Michael Winterbottom filmi de ‘yasak aşk’ın trajik sonuçlarına eğilir, ‘daha cesur’ ama ‘daha trajik’.
Daha da çoğaltabileceğimiz bu örneklerle giriş yapmamızın nedeni, Yeşilçam’ın tartışmasız en büyük yönetmeni Lütfi Akad’ın başyapıtı olarak kabul gören “Vesikalı Yarim”in yerel gibi görünen ama alabildiğine evrensel bir temaya sahip olduğunu daha sağlam verilerle donatabilme isteğimiz. Evet, Akad’ın filminde gördüklerimizi daha önce farklı disiplinlerde (ya da dillerde) okumuş ve izlemiş olabiliriz. Ama bu durum, filmin yarattığı (ya da yaratacağı) etkiyi azaltmak bir yana, daha da artırır. Hikâyenin melodramatik yapısının trajediyle örtüştüğü ‘özel durum’, filmin uyumla raks eden elemanlarının birlikteliğinden doğan elektrikle de desteklenir ve nihayetinde bir an bile ‘kopma’ riski yaşamadan ete kemiğe bürünür. Okumaya devam et

KENDİME 20 ÖNERİ (38. İstanbul Film Festivali)

Etiketler

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,


HIGH LIFE
2018 Almanya-Fransa-İngiltere-Polonya-ABD, 110 dk.
Yönetmen: Claire Denis

LANETLİ KUMAŞ (In Fabric)
2018 İngiltere, 118 dk.
Yönetmen: Peter Strickland

DİĞERLERİNİN SESSİZLİĞİ
(El Silencio de Otros / The Silence of Others)

2018 ABD-İspanya-Kanada-Fransa, 96 dk.
Yönetmenler: Robert Bahar, Almudena Carracedo

FAİLİ MEÇHUL (Cold Case Hammarskjöld)
2019 Danimarka-Norveç-İsveç-Belçika, 128 dk.
Yönetmen: Mads Brügger

MEMORY (Memory: The Origins of Alien)
2019 ABD, 95 dk.
Yönetmen: Alexandre O. Philippe

ODA HİZMETÇİSİ (La Camarista / The Chambermaid)
2018 Meksika, 102 dk.
Yönetmen: Lila Avilés

İSVİÇRELİ CHRIS (Chris the Swiss)
2018 İsviçre, 90 dk.
Yönetmen: Anja Kofmel

AETHER
2019 İtalya-Türkiye, 82 dk.
Yönetmen: Rûken Tekeş

ADALETSİZ (Dragged Across Concrete)
2018 Kanada-ABD, 159 dk.
Yönetmen: S. Craig Zahler

KAZI (The Dig)
2018 İngiltere-İrlanda, 97 dk.
Yönetmenler: Andy Tohill, Ryan Tohill

AĞAÇLARDAN BAHSETMEK (Talking About Trees)
2019 Fransa-Sudan-Çad, 90 dk.
Yönetmen: Suhaib Gasmelbari

YÜZLEŞME (Grâce à Dieu / By the Grace of God)
2018 Fransa-Belçika, 137 dk.
Yönetmen: François Ozon

ÜÇÜNCÜ EŞ (The Third Wife)
2018 Vietnam, 96 dk.
Yönetmen: Ash Mayfair

BU HER ŞEYİ DEĞİŞTİRİR (This Changes Everything)
2018 ABD, 97 dk.
Yönetmen: Tom Donahue

BİR GÜN (Egy Nap / One Day)
2018 Macaristan, 99 dk.
Yönetmen: Zsófia Szilágyi

RÜZGAR (The Wind)
2018 ABD, 86 dk.
Yönetmen: Emma Tammi

ÖLÜLER VE DİĞERLERİ
(Chuva é Cantoria na Aldeia dos Mortos / The Dead and the Others)

2018 Portekiz-Brezilya, 114 dk.
Yönetmenler: Renée Nader Messora, João Salaviza

MONROVIA, INDIANA
2018 ABD, 143 dk.
Yönetmen: Frederick Wiseman

NEHİR KIYISINDAKİ OTEL
(Gangbyeon Hotel / Hotel by the River)

2018 Güney Kore, 96 dk.
Yönetmen: Hong Sang-Soo

ALICE T.
2018 Fransa-Romanya-İsveç, 105 dk.
Yönetmen: Radu Muntean

 

91. AKADEMİ ÖDÜLLERİ TAHMİNLERİM

Etiketler

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,


EN İYİ FİLM
ALIR:
Yeşil Rehber
Green Book
ALABİLİR:
Roma
ALMALI:
Vice
KAZANAN:
Yeşil Rehber

EN İYİ YÖNETMEN
ALIR:
Alfonso Cuarón
Roma
ALABİLİR:
Spike Lee
Karanlıkla Karşı Karşıya / BlacKkKlansman
ALMALI:
Alfonso Cuarón
Roma
KAZANAN:
Alfonso Cuarón
Roma

EN İYİ KADIN OYUNCU
ALIR:
Olivia Colman
Sarayın Gözdesi / The Favourite
ALABİLİR:
Glenn Close
Nobel Adayının Karısı / The Wife
ALMALI:
Olivia Colman
Sarayın Gözdesi
KAZANAN:
Olivia Colman
Sarayın Gözdesi

EN İYİ ERKEK OYUNCU
ALIR:
Christian Bale
Vice
ALABİLİR:
Rami Malek
Bohemian Rhapsody
ALMALI:
Christian Bale
Vice
KAZANAN:
Rami Malek
Bohemian Rhapsody

EN İYİ YARDIMCI KADIN OYUNCU
ALIR:
Regina King
Sokağın Dili Olsa / If Beale Street Could Talk
ALABİLİR:
Rachel Weisz
Sarayın Gözdesi
ALMALI:
Rachel Weisz
Sarayın Gözdesi
KAZANAN:

Regina King
Sokağın Dili Olsa

EN İYİ YARDIMCI ERKEK OYUNCU
ALIR:
Mahershala Ali
Yaşel Rehber
ALABİLİR:
Richard E. Grant
Beni Affedebilir misin? / Can You Ever Forgive Me?
ALMALI:
Sam Rockwell
Vice
KAZANAN:
Mahershala Ali
Yaşel Rehber

EN İYİ ÖZGÜN SENARYO
ALIR:
Nick Vallelonga, Brian Hayes Currie, Peter Farrelly
Yeşil Rehber
ALABİLİR:
Paul Schrader
First Reformed
ALMALI:
Adam McKay
Vice
KAZANAN:
Nick Vallelonga, Brian Hayes Currie, Peter Farrelly
Yeşil Rehber

EN İYİ UYARLAMA SENARYO
ALIR:
Nicole Holofcener, Jeff Whitty
Beni Affedebilir misin?
ALABİLİR:
Barry Jenkins
Sokağın Dili Olsa
ALMALI:
Barry Jenkins
Sokağın Dili Olsa
KAZANAN:
Charlie Wachtel, David Rabinowitz, Kevin Willmott, Spike Lee
Karanlıkla Karşı Karşıya

YABANCI DİLDE EN İYİ FİLM
ALIR:
Roma
ALABİLİR:
Kefernahum
Capharnaüm / Capernaum
ALMALI:
Soğuk Savaş
Zimna Wojna / Cold War
KAZANAN:
Roma

EN İYİ UZUN METRAJLI ANİMASYON
ALIR:
Örümcek-Adam: Örümcek Evreninde
Spider-Man: Into the Spider-Verse
ALABİLİR:
Köpek Adası
Isle of Dogs
ALMALI:
Köpek Adası
Isle of Dogs
KAZANAN:
Örümcek-Adam: Örümcek Evreninde

EN İYİ UZUN METRAJLI BELGESEL
ALIR:
Free Solo
ALABİLİR:
RBG
ALMALI:
Minding the Gap
KAZANAN:
Free Solo

EN İYİ KURGU
ALIR:
Hank Corwin
Vice
ALABİLİR:
John Ottman
Bohemian Rhapsody
ALMALI:
Hank Corwin
Vice
KAZANAN:
John Ottman
Bohemian Rhapsody

EN İYİ GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ
ALIR:
Alfonso Cuarón
Roma
ALABİLİR:
Robbie Ryan
Sarayın Gözdesi
ALMALI:
Lukasz Zal
Soğuk Savaş
KAZANAN:
Alfonso Cuarón
Roma

EN İYİ MÜZİK
ALIR:
Nicholas Britell
Sokağın Dili Olsa
ALABİLİR:
Alexandre Desplat
Köpek Adası
ALMALI:
Nicholas Britell
Sokağın Dili Olsa
KAZANAN:
Ludwig Göransson
Black Panther

EN İYİ ÖZGÜN ŞARKI
ALIR:
Lady Gaga, Mark Ronson, Anthony Rossomando, Andrew Wyatt
“Shallow” (Bir Yıldız Doğuyor / A Star Is Born)
ALABİLİR:
Sounwave, Kendrick Lamar, Anthony Tiffith, SZA
“All the Stars” (Black Panther)
ALMALI:
Marc Shaiman, Scott Wittman
“The Place Where Lost Things Go”
(Mary Poppins: Sihirli Dadı / Mary Poppins Returns)

KAZANAN:
Lady Gaga, Mark Ronson, Anthony Rossomando, Andrew Wyatt
“Shallow” (Bir Yıldız Doğuyor)

EN İYİ KOSTÜM TASARIMI
ALIR:
Sandy Powell
Sarayın Gözdesi
ALABİLİR:
Alexandra Byrne
İskoçya Kraliçesi Mary / Mary Queen of Scots
ALMALI:
Sandy Powell
Sarayın Gözdesi
KAZANAN:
Ruth E. Carter
Black Panther

EN İYİ SES MİKSAJI
ALIR:
Paul Massey, Tim Cavagin, John Casali
Bohemian Rhapsody
ALABİLİR:
Skip Lievsay, Craig Henighan, José Antonio García
Roma
ALMALI:
Jon Taylor, Frank A. Montaño, Ai-Ling Lee, Mary H. Ellis
Ay’da İlk İnsan / First Man
KAZANAN:
Paul Massey, Tim Cavagin, John Casali
Bohemian Rhapsody

EN İYİ SES KURGUSU
ALIR:
John Warhurst, Nina Hartstone
Bohemian Rhapsody
ALABİLİR:
Sergio Diaz, Skip Lievsay
Roma
ALMALI:
Ethan Van der Ryn, Erik Aadahl
Sessiz Bir Yer / A Quiet Place
KAZANAN:
John Warhurst, Nina Hartstone
Bohemian Rhapsody

EN İYİ GÖRSEL EFEKTLER
ALIR:
Dan DeLeeuw, Kelly Port, Russell Earl, Daniel Sudick
Avengers: Sonsuzluk Savaşı / Avengers: Infinity War
ALABİLİR:
Paul Lambert, Ian Hunter, Tristan Myles, J.D. Schwalm
Ay’da İlk İnsan
ALMALI:
Dan DeLeeuw, Kelly Port, Russell Earl, Daniel Sudick
Avengers: Sonsuzluk Savaşı / Avengers: Infinity War
KAZANAN:
Paul Lambert, Ian Hunter, Tristan Myles, J.D. Schwalm
Ay’da İlk İnsan

EN İYİ MAKYAJ VE SAÇ
ALIR:
Greg Cannom, Kate Biscoe, Patricia Dehaney
Vice
ALABİLİR:
Göran Lundström, Pamela Goldammer
Sınır / Gräns / Border
ALMALI:
Greg Cannom, Kate Biscoe, Patricia Dehaney
Vice
KAZANAN:
Greg Cannom, Kate Biscoe, Patricia Dehaney
Vice

EN İYİ YAPIM TASARIMI
ALIR:
Eugenio Caballero, Barbara Enriquez
Roma
ALABİLİR:
Fiona Crombie, Alice Felton
Sarayın Gözdesi
ALMALI:
Eugenio Caballero, Barbara Enriquez
Roma
KAZANAN:
Hannah Beachler, Jay Hart
Black Panther

EN İYİ KISA ANİMASYON
ALIR:
Animal Behaviour
ALABİLİR:
One Small Step
ALMALI:
Weekends
KAZANAN:
Bao

EN İYİ KISA FİLM
ALIR:
Mother / Madre
ALABİLİR:
Marguerite
ALMALI:
Skin
KAZANAN:
Skin

EN İYİ KISA BELGESEL
ALIR:
Black Sheep
ALABİLİR:
A Night at the Garden
ALMALI:
Period. End of Sentence.
KAZANAN:
Period. End of Sentence.


Christian Bale (Vice)

2018’İN EN İYİ 50 FİLMİ

Etiketler

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,


1.
GİZEM TRENİ (Mystery Train)
1989 ABD-Japonya, 110 dk.
Yönetmen: Jim Jarmusch

2.
PHANTOM THREAD
2017 ABD-İngiltere, 130 dk.
Yönetmen: Paul Thomas Anderson

3.
MİRASÇILAR (Las Herederas / The Heiresses)
2018 Paraguay-Almanya-Uruguay-Brezilya-Norveç-Fransa, 98 dk.
Yönetmen: Marcelo Martinessi

4.
DOVLATOV
2018 Rusya-Polonya-Sırbistan, 126 dk.
Yönetmen: Aleksey German

5.
HİÇBİR ZAMAN BURADA DEĞİLDİN (You Were Never Really Here)
2017 İngiltere-Fransa-ABD, 89 dk.
Yönetmen: Lynne Ramsay

6.
BENİ ADINLA ÇAĞIR (Call Me by Your Name)
2017 İtalya-Fransa-Brezilya-ABD, 132 dk.
Yönetmen: Luca Guadagnino

7.
AHLAT AĞACI (The Wild Pear Tree)
2018 Türkiye-Makedonya-Fransa-Almanya-
Bosna Hersek-Bulgaristan-İsveç, 188 dk.

Yönetmen: Nuri Bilge Ceylan

8.
YAZ (Leto / Summer)
2018 Rusya-Fransa, 126 dk.
Yönetmen: Kirill Serebrennikov

9.
ZAMA
2017 Arjantin-Brezilya-İspanya-Dominik Cumhuriyeti-Fransa-
Hollanda-Meksika-İsviçre-ABD-Portekiz-Lübnan, 115 dk.

Yönetmen: Lucrecia Martel

10.
SOĞUK SAVAŞ (Zimna Wojna / Cold War)
2018 Polonya-İngiltere-Fransa, 88 dk.
Yönetmen: Pawel Pawlikowski

11.
THE FLORIDA PROJECT
2017 ABD, 111 dk.
Yönetmen: Sean Baker

12.
ROMA
2018 Meksika-ABD, 135 dk.
Yönetmen: Alfonso Cuarón

13.
ÜÇ BILLBOARD EBBING ÇIKIŞI, MISSOURI
(Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)

2017 İngiltere-ABD, 115 dk.
Yönetmen: Martin McDonagh

14.
KÖPEK ADASI (Isle of Dogs)
2018 Almanya-ABD, 101 dk.
Yönetmen: Wes Anderson

15.
İNGİLTERE BENİM (England Is Mine)
2017 İngiltere, 94 dk.
Yönetmen: Mark Gill

16.
BOHEMIAN RHAPSODY
2018 İngiltere-ABD, 134 dk.
Yönetmen: Bryan Singer

17.
GECE GELEN (It Comes at Night)
2017 ABD, 91 dk.
Yönetmen: Trey Edward Shults

18.
TRANSİT (Transit)
2018 Almanya-Fransa, 101 dk.
Yönetmen: Christian Petzold

19.
ŞAFAKTAN ÖNCE (A Prayer Before Dawn)
2017 İngiltere-Fransa-Çin-Kamboçya-ABD, 116 dk.
Yönetmen: Jean-Stéphane Sauvaire

20.
SUÇLU (Den Skyldige / The Guilty)
2018 Danimarka, 85 dk.
Yönetmen: Gustav Möller

21.
BEN, TONYA (I, Tonya)
2017 ABD, 120 dk.
Yönetmen: Craig Gillespie

22.
THELMA
2017 Norveç-Fransa-Danimarka-İsveç, 116 dk.
Yönetmen: Joachim Trier

23.
MUHTEŞEM KADIN (Una Mujer Fantástica / A Fantastic Woman)
2017 Şili-Almanya-İspanya-ABD, 104 dk.
Yönetmen: Sebastián Lelio

24.
SEVGİSİZ (Nelyubov / Loveless)
2017 Rusya-Fransa-Almanya-Belçika-ABD, 127 dk.
Yönetmen: Andrey Zvyagintsev

25.
THE BOOKSHOP
2017 İngiltere-İspanya-Almanya, 113 dk.
Yönetmen: Isabel Coixet

26.
WESTERN
2017 Almanya-Bulgaristan-Avusturya, 121 dk.
Yönetmen: Valeska Grisebach

27.
KARANLIKLA KARŞI KARŞIYA (BlacKkKlansman)
2018 ABD, 135 dk.
Yönetmen: Spike Lee

28.
THE POST
2017 ABD-İngiltere, 116 dk.
Yönetmen: Steven Spielberg

29.
EL ROYALE’DE ZOR ZAMANLAR (Bad Times at the El Royale)
2018 ABD, 141 dk.
Yönetmen: Drew Goddard

30.
EN KARANLIK SAAT (Darkest Hour)
2017 İngiltere-ABD, 125 dk.
Yönetmen: Joe Wright

31.
UĞUR BÖCEĞİ (Lady Bird)
2017 ABD, 94 dk.
Yönetmen: Greta Gerwig

32.
MARY SHELLEY
2017 İngiltere-Lüksemburg-ABD, 120 dk.
Yönetmen: Haifaa Al-Mansour

33.
PERVANE (The Breadwinner)
2017 İrlanda-Kanada-Lüksemburg-ABD, 94 dk.
Yönetmen: Nora Twomey

34.
ARİF V 216
2018 Türkiye, 125 dk.
Yönetmen: Kıvanç Baruönü

35.
CANAVAR (Beast)
2017 İngiltere, 107 dk.
Yönetmen: Michael Pearce

36.
MEKANLAR VE YÜZLER (Visages Villages / Faces Places)
2017 Fransa, 94 dk.
Yönetmenler: Agnès Varda, JR

37.
HAKARET (L’Insulte / The Insult)
2017 Fransa-Kıbrıs-Belçika-Lübnan-ABD, 113 dk.
Yönetmen: Ziad Doueiri

38.
KÖPEK DİŞİ (Kynodontas / Dogtooth)
2009 Yunanistan, 94 dk.
Yönetmen: Yorgos Lanthimos

39.
KAR (Snow)
2017 Türkiye, 100 dk.
Yönetmen: Emre Erdoğdu

40.
ANAOKULU ÖĞRETMENİ (The Kindergarten Teacher)
2018 ABD, 96 dk.
Yönetmen: Sara Colangelo

41.
SUYUN SESİ (The Shape of Water)
2017 ABD, 123 dk.
Yönetmen: Guillermo del Toro

42.
TAKSİM HOLD’EM
2017 Türkiye, 90 dk.
Yönetmen: Michael Önder

43.
YÜZ (Twarz / Mug)
2018 Polonya, 91 dk.
Yönetmen: Malgorzata Szumowska

44.
AY’DA İLK İNSAN (First Man)
2018 ABD-Japonya, 141 dk.
Yönetmen: Damien Chazelle

45.
DAHA (More)
2017 Türkiye, 115 dk.
Yönetmen: Onur Saylak

46.
MÜZE (Museo / Museum)
2018 Meksika, 128 dk.
Yönetmen: Alonso Ruizpalacios

47.
SON ÇIKIŞ (Siren’s Call)
2018 Türkiye, 93 dk.
Yönetmen: Ramin Matin

48.
SOFRA SIRLARI (Serial Cook)
2018 Türkiye, 103 dk.
Yönetmen: Ümit Ünal

49.
KELEBEKLER (Butterflies)
2018 Türkiye, 117 dk.
Yönetmen: Tolga Karaçelik

50.
KARANLIK SIR (Marrowbone)
2017 İspanya-ABD, 110 dk.
Yönetmen: Sergio G. Sánchez


Vicky Krieps, Daniel Day-Lewis (Phantom Thread)

KENDİME 20 ÖNERİ (17. FilmEkimi)

Etiketler

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,


YAZ (Leto / The Summer)
2018 Rusya-Fransa, 126 dk.
Yönetmen: Kirill Serebrennikov

SOĞUK SAVAŞ (Zimna Wojna / Cold War)
2018 Polonya-Fransa-İngiltere, 88 dk.
Yönetmen: Pawel Pawlikowski

CLIMAX
2018 Fransa, 95 dk.
Yönetmen: Gaspar Noé

ARAKÇILAR (Manbiki Kazoku / Shoplifters)
2018 Japonya, 121 dk.
Yönetmen: Hirokazu Koreeda

KIZ (Girl)
2018 Belçika-Hollanda, 109 dk.
Yönetmen: Lukas Dhont

ARCTIC
2018 İzlanda, 97 dk.
Yönetmen: Joe Penna

BEĞEN, SEV VE HEMEN KAÇ
(Plaire, Aimer et Courir Vite / Sorry Angel)

2018 Fransa, 132 dk.
Yönetmen: Christophe Honoré

RAY & LIZ
2018 İngiltere, 108 dk.
Yönetmen: Richard Billingham

BİZ HAYVANLAR (We the Animals)
2018 ABD, 94 dk.
Yönetmen: Jeremiah Zagar

KÜL EN SAF BEYAZDIR
(Jiang Hu Er Nv / Ash Is Purest White)

2018 Çin-Fransa-Japonya, 137 dk.
Yönetmen: Jia Zhangke

ÇİFTE HAYATLAR (Doubles Vies / Non-Fiction)
2018 Fransa, 108 dk.
Yönetmen: Olivier Assayas

DÜNYA SENİN (Le Monde est à Toi / The World Is Yours)
2018 Fransa, 100 dk.
Yönetmen: Romain Gavras

GÖLÜN ALTINDA (Under the Silver Lake)
2018 ABD, 139 dk.
Yönetmen: David Robert Mitchell

SÜKUNET (La Quietud / The Quietude)
2018 Arjantin, 117 dk.
Yönetmen: Pablo Trapero

KEFERNAHUM (Capharnaüm / Capernaum)
2018 Lübnan, 120 dk.
Yönetmen: Nadine Labaki

ROMA
2018 ABD-Meksika, 135 dk.
Yönetmen: Alfonso Cuarón

SAVAŞTA (En Guerre / At War)
2018 Fransa, 113 dk.
Yönetmen: Stéphane Brizé

ASAKO I & II (Netemo Sametemo / Asako I & II)
2018 Japonya-Fransa, 119 dk.
Yönetmen: Ryûsuke Hamaguchi

UZUN BİR GÜNDEN GECEYE YOLCULUK
(Di Qiu Zui Hou De Ye Wan / Long Day’s Journey Into Night)

2018 Çin, 110 dk.
Yönetmen: Bi Gan

ANAOKULU ÖĞRETMENİ (The Kindergarten Teacher)
2018 ABD, 96 dk.
Yönetmen: Sara Colangelo

KENDİME 20 ÖNERİ (37. İstanbul Film Festivali)

Etiketler

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,


ALANIS
2017 Arjantin, 82 dk.
Yönetmen: Anahí Berneri

MY GENERATION
2017 İngiltere, 85 dk.
Yönetmen: David Batty

YOU WERE NEVER REALLY HERE
2017 İngiltere-Fransa-ABD, 90 dk.
Yönetmen: Lynne Ramsay

TRANSİT (Transit)
2018 Almanya-Fransa, 101 dk.
Yönetmen: Christian Petzold

WESTERN
2017 Almanya-Bulgaristan-Avusturya, 119 dk.
Yönetmen: Valeska Grisebach

MİRASÇILAR (Las Herederas / The Heiresses)
2018 Paraguay-Almanya-Uruguay-Brezilya-Norveç-Fransa, 95 dk.
Yönetmen: Marcelo Martinessi

RYUICHI SAKAMOTO: CODA
2017 Japonya-ABD, 100 dk.
Yönetmen: Stephen Schible

YEŞİL SİS (The Green Fog)
2017 ABD, 63 dk.
Yönetmenler: Guy Maddin, Evan Johnson, Galen Johnson

PIERCING
2018 ABD, 81 dk.
Yönetmen: Nicolas Pesce

24 KARE (24 Frames)
2017 İran-Fransa, 114 dk.
Yönetmen: Abbas Kiarostami

SAĞLAM ŞARKI (Song of Granite)
2017 İrlanda-Kanada, 104 dk.
Yönetmen: Pat Collins

SUS PUS (Silent Mist)
2017 Çin-Fransa, 101 dk.
Yönetmen: Zhang Miaoyan

ÇİRKİN KRAL’IN EFSANESİ (The Legend of the Ugly King)
2017 Almanya-Avusturya, 122 dk.
Yönetmen: Hüseyin Tabak

DÜĞÜN DAVETİYESİ (Wajib)
2017 Filistin-Fransa-Kolombiya-Almanya-
Birleşik Arap Emirlikleri-Katar-Norveç, 96 dk.

Yönetmen: Annemarie Jacir

THE RIDER
2017 ABD, 104 dk.
Yönetmen: Chloé Zhao

DIŞARIDA (Out)
2017 Slovakya-Fransa-Macaristan-Çek Cumhuriyeti, 88 dk.
Yönetmen: György Kristóf

AVA
2017 Fransa, 105 dk.
Yönetmen: Léa Mysius

DOKUNMA BANA (Touch Me Not)
2018 Romanya-Almanya-Çek Cumhuriyeti-Bulgaristan-Fransa, 125 dk.
Yönetmen: Adina Pintilie

İTAATSİZLİK (Disobedience)
2017 İrlanda-İngiltere-ABD, 114 dk.
Yönetmen: Sebastián Lelio

YÜZ (Twarz / Mug)
2018 Polonya, 91 dk.
Yönetmen: Malgorzata Szumowska

90. AKADEMİ ÖDÜLLERİ TAHMİNLERİM

Etiketler

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,


EN İYİ FİLM
ALIR:
Üç Billboard Ebbing Çıkışı, Missouri
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
ALABİLİR:
Suyun Sesi
The Shape of Water
ALMALI:
Phantom Thread
KAZANAN:
Suyun Sesi

EN İYİ YÖNETMEN
ALIR:
Guillermo del Toro
Suyun Sesi
ALABİLİR:
Greta Gerwig
Uğur Böceği / Lady Bird
ALMALI:
Paul Thomas Anderson
Phantom Thread
KAZANAN:
Guillermo del Toro
Suyun Sesi

EN İYİ KADIN OYUNCU
ALIR:
Frances McDormand
Üç Billboard Ebbing Çıkışı, Missouri
ALABİLİR:
Margot Robbie
Ben, Tonya / I, Tonya
ALMALI:
Frances McDormand
Üç Billboard Ebbing Çıkışı, Missouri
KAZANAN:
Frances McDormand
Üç Billboard Ebbing Çıkışı, Missouri

EN İYİ ERKEK OYUNCU
ALIR:
Gary Oldman
En Karanlık Saat / Darkest Hour
ALABİLİR:
Daniel Day-Lewis
Phantom Thread
ALMALI:
Daniel Day-Lewis
Phantom Thread
KAZANAN:
Gary Oldman
En Karanlık Saat

EN İYİ YARDIMCI KADIN OYUNCU
ALIR:
Allison Janney
Ben, Tonya
ALABİLİR:
Laurie Metcalf
Uğur Böceği
ALMALI:
Allison Janney
Ben, Tonya
KAZANAN:
Allison Janney
Ben, Tonya

EN İYİ YARDIMCI ERKEK OYUNCU
ALIR:
Sam Rockwell
Üç Billboard Ebbing Çıkışı, Missouri
ALABİLİR:
Willem Dafoe
The Florida Project
ALMALI:
Willem Dafoe
The Florida Project
KAZANAN:
Sam Rockwell
Üç Billboard Ebbing Çıkışı, Missouri

EN İYİ ÖZGÜN SENARYO
ALIR:
Martin McDonagh
Üç Billboard Ebbing Çıkışı, Missouri
ALABİLİR:
Greta Gerwig
Uğur Böceği
ALMALI:
Martin McDonagh
Üç Billboard Ebbing Çıkışı, Missouri
KAZANAN:
Jordan Peele
Kapan / Get Out

EN İYİ UYARLAMA SENARYO
ALIR:
James Ivory
Beni Adınla Çağır / Call Me by Your Name
ALABİLİR:
Virgil Williams, Dee Rees
Savaştan Sonra / Mudbound
ALMALI:
James Ivory
Beni Adınla Çağır
KAZANAN:
James Ivory
Beni Adınla Çağır

YABANCI DİLDE EN İYİ FİLM
ALIR:
Sevgisiz
Nelyubov / Loveless
ALABİLİR:
Kare
The Square
ALMALI:
Beden ve Ruh
Teströl és Lélekröl / On Body and Soul
KAZANAN:
Muhteşem Kadın
Una Mujer Fantástica / A Fantastic Woman

EN İYİ UZUN METRAJLI ANİMASYON
ALIR:
Coco
ALABİLİR:
Pervane
The Breadwinner
ALMALI:
Loving Vincent
KAZANAN:
Coco

EN İYİ UZUN METRAJLI BELGESEL
ALIR:
Mekanlar ve Yüzler
Visages Villages / Faces Places
ALABİLİR:
Icarus
ALMALI:
Halep’in Son Adamları
De Sidste Mænd i Aleppo / Last Men in Aleppo
KAZANAN:
Icarus

EN İYİ KURGU
ALIR:
Lee Smith
Dunkirk
ALABİLİR:
Sidney Wolinsky
Suyun Sesi
ALMALI:
Jon Gregory
Üç Billboard Ebbing Çıkışı, Missouri
KAZANAN:
Lee Smith
Dunkirk

EN İYİ GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ
ALIR:
Hoyte Van Hoytema
Dunkirk
ALABİLİR:
Dan Laustsen
Suyun Sesi
ALMALI:
Hoyte Van Hoytema
Dunkirk
KAZANAN:
Roger Deakins
Blade Runner 2049: Bıçak Sırtı / Blade Runner 2049

EN İYİ MÜZİK
ALIR:
Hans Zimmer
Dunkirk
ALABİLİR:
Jonny Greenwood
Phantom Thread
ALMALI:
Jonny Greenwood
Phantom Thread
KAZANAN:
Alexandre Desplat
Suyun Sesi

EN İYİ ÖZGÜN ŞARKI
ALIR:
Kristen Anderson-Lopez, Robert Lopez
“Remember Me” (Coco)
ALABİLİR:
Raphael Saadiq, Mary J. Blige, Taura Stinson
“Mighty River” (Savaştan Sonra)
ALMALI:
Kristen Anderson-Lopez, Robert Lopez
“Remember Me” (Coco)
KAZANAN:
Kristen Anderson-Lopez, Robert Lopez
“Remember Me” (Coco)

EN İYİ KOSTÜM TASARIMI
ALIR:
Mark Bridges
Phantom Thread
ALABİLİR:
Jacqueline Durran
En Karanlık Saat
ALMALI:
Mark Bridges
Phantom Thread
KAZANAN:
Mark Bridges
Phantom Thread

EN İYİ SES MİKSAJI
ALIR:
Gregg Landaker, Gary Rizzo, Mark Weingarten
Dunkirk
ALABİLİR:
Tim Cavagin, Mary H. Ellis, Julian Slater
Tam Gaz / Baby Driver
ALMALI:
Gregg Landaker, Gary Rizzo, Mark Weingarten
Dunkirk
KAZANAN:
Gregg Landaker, Gary Rizzo, Mark Weingarten
Dunkirk

EN İYİ SES KURGUSU
ALIR:
Richard King, Alex Gibson
Dunkirk
ALABİLİR:
Julian Slater
Tam Gaz
ALMALI:
Richard King, Alex Gibson
Dunkirk
KAZANAN:
Richard King, Alex Gibson
Dunkirk

EN İYİ GÖRSEL EFEKTLER
ALIR:
John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert, Richard R. Hoover
Blade Runner 2049: Bıçak Sırtı
ALABİLİR:
Stephen Rosenbaum, Jeff White, Scott Benza, Michael Meinardus
Kong: Kafatası Adası / Kong: Skull Island
ALMALI:
John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert, Richard R. Hoover
Blade Runner 2049: Bıçak Sırtı
KAZANAN:
John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert, Richard R. Hoover
Blade Runner 2049: Bıçak Sırtı

EN İYİ MAKYAJ VE SAÇ
ALIR:
Kazuhiro Tsuji, David Malinowski, Lucy Sibbick
En Karanlık Saat
ALABİLİR:
Arjen Tuiten
Mucize / Wonder
ALMALI:
Kazuhiro Tsuji, David Malinowski, Lucy Sibbick
En Karanlık Saat
KAZANAN:
Kazuhiro Tsuji, David Malinowski, Lucy Sibbick
En Karanlık Saat

EN İYİ YAPIM TASARIMI
ALIR:
Nathan Crowley, Gary Fettis
Dunkirk
ALABİLİR:
Paul D. Austerberry, Shane Vieau, Jeffrey A. Melvin
Suyun Sesi
ALMALI:
Dennis Gassner, Alessandra Querzola
Blade Runner 2049: Bıçak Sırtı
KAZANAN:
Paul D. Austerberry, Shane Vieau, Jeffrey A. Melvin
Suyun Sesi

EN İYİ KISA ANİMASYON
ALIR:
Lou
ALABİLİR:
Negative Space
ALMALI:
Garden Party
KAZANAN:
Dear Basketball

EN İYİ KISA FİLM
ALIR:
My Nephew Emmett
ALABİLİR:
Watu Wote: All of Us
ALMALI:
DeKalb Elementary
KAZANAN:
The Silent Child

EN İYİ KISA BELGESEL
ALIR:
Heroin(e)
ALABİLİR:
Traffic Stop
ALMALI:
Heroin(e)
KAZANAN:
Heaven Is a Traffic Jam on the 405


Daniel Day-Lewis, Vicky Krieps (Phantom Thread)

KENDİME 20 ÖNERİ (17. !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali)

Etiketler

, , , , , , , , , , ,


78/52: HITCHCOCK’UN DUŞ PERDESİ
(78/52 / 78/52: Hitchcock’s Shower Scene)

2017 ABD, 91 dk.
Yönetmen: Alexandre O. Philippe

UZAKTA HAVLAYAN KÖPEKLER (The Distant Barking of Dogs)
2018 Danimarka, 90 dk.
Yönetmen: Simon Lereng Wilmont

KAMİKAZE 1989
1982 Batı Almanya, 106 dk.
Yönetmen: Wolf Gremm

VAHŞİ OĞLANLAR (Les Garçons Sauvages / The Wild Boys)
2017 Fransa, 110 dk.
Yönetmen: Bertrand Mandico

BIRAKIN BRONZLAŞSIN CESETLER
(Laissez Bronzer les Cadavres / Let the Corpses Tan)

2017 Fransa-Belçika, 90 dk.
Yönetmenler: Hélène Cattet, Bruno Forzani

YILDIZLAR ASLA ÖLMEZ (Film Stars Don’t Die in Liverpool)
2017 İngiltere, 105 dk.
Yönetmen: Paul McGuigan

UZAK EVREN (Distant Constellation)
2017 Türkiye-ABD, 80 dk.
Yönetmen: Shevaun Mizrahi

PERVANE (The Breadwinner)
2017 İrlanda-Kanada-Lüksemburg, 94 dk.
Yönetmen: Nora Twomey

A CIAMBRA
2017 İtalya-Brezilya-Almanya-Fransa-İsveç-ABD, 118 dk.
Yönetmen: Jonas Carpignano

AÇ GEZENLER (Les Affamés / The Ravenous)
2017 Kanada, 100 dk.
Yönetmen: Robin Aubert

PROTOTİP (Prototype)
2017 Kanada, 63 dk.
Yönetmen: Blake Williams

PHANTOM THREAD
2017 ABD, 130 dk.
Yönetmen: Paul Thomas Anderson

DEVRİMİ PUNK’LAMAK (Queercore: How to Punk a Revolution)
2017 Almanya, 83 dk.
Yönetmen: Yony Leyser

PARTİLERDE KIZ TAVLAMA SANATI (How to Talk to Girls at Parties)
2017 İngiltere-ABD, 102 dk.
Yönetmen: John Cameron Mitchell

DEV AVCISI (I Kill Giants)
2017 İngiltere-ABD-Belçika, 104 dk.
Yönetmen: Anders Walter

JANE
2017 ABD, 90 dk.
Yönetmen: Brett Morgen

AMERİKAN CENNETİ (American Valhalla)
2017 ABD, 81 dk.
Yönetmenler: Andreas Neumann, Joshua Homme

TERAPİ (The Work)
2017 ABD, 89 dk.
Yönetmenler: Jairus McLeary, Gethin Aldous

OH LUCY!
2017 ABD-Japonya, 95 dk.
Yönetmen: Atsuko Hirayanagi

İSTİLA! (Invasion)
2017 İran, 90 dk.
Yönetmen: Shahram Mokri

TÜM ZAMANLARIN EN İYİ 100 “COVER” ŞARKISI

Etiketler

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,


1.
(I CÅN’T GÈT MÉ NÖ) SÅTISFACTIÖN (Devo)
Q: Are We Not Men? A: We Are Devo! (1978)
(I CAN’T GET NO) SATISFACTION (The Rolling Stones)
Out of Our Heads – US Edition (1965)

2.
DAS MODELL (Rammstein)
‘single’ (1997)
DAS MODELL (Kraftwerk)
Die Mensch-Maschine (1978)

3.
PAINT IT BLACK (Firewater)
Songs We Should Have Written (2004)
PAINT IT, BLACK (The Rolling Stones)
Aftermath -US Edition- (1966)

4.
COMFORTABLY NUMB (Scissor Sisters)
Scissor Sisters (2004)
COMFORTABLY NUMB (Pink Floyd)
The Wall (1979)

5.
TAINTED LOVE (Soft Cell)
Non-Stop Erotic Cabaret (1981)
TAINTED LOVE (Gloria Jones)
‘single’ (1964)

6.
BEAUTIFUL WORLD (Rage Against the Machine)
Renegades (2000)
BEAUTIFUL WORLD (Devo)
New Traditionalists (1981)

7.
NUMBER OF THE BEAST (Djali Zwan)
OST-Spun (2002)
THE NUMBER OF THE BEAST (Iron Maiden)
The Number of the Beast (1982)

8.
IT’S NOT OVER YET (Klaxons)
Myths of the Near Future (2007)
NOT OVER YET (Grace)
‘single’ (1995)

9.
STRANGE FRUIT (Nina Simone)
Pastel Blues (1965)
STRANGE FRUIT (Billie Holiday & Her Orchestra)
‘single’ (1939)

10.
CARAVAN (Miranda Sex Garden)
Carnival of Souls (2000)
CARAVAN (Duke Ellington & His Orchestra)
The Chronological Duke Ellington & His Orchestra 1937 (1937)

11.
I PUT A SPELL ON YOU (Natacha Atlas)
Ayeshteni (2001)
I PUT A SPELL ON YOU (Screamin’ Jay Hawkins)
At Home with Screamin’ Jay Hawkins (1958)

12.
SWEET CHILD O’ MINE (Luna)
The Days of Our Nights (1999)
SWEET CHILD O’ MINE (Guns N’ Roses)
Appetite for Destruction (1987)

13.
EASY (Faith No More)
‘single’ (1992)
EASY (Commodores)
Commodores (1977)

14.
HEY JOE (The Jimi Hendrix Experience)
Are You Experienced (1967)
HEY JOE (The Leaves)
Hey Joe (1966)

15.
WHAT A WONDERFUL WORLD (Joey Ramone)
Don’t Worry About Me (2002)
WHAT A WONDERFUL WORLD (Louis Armstrong)
What a Wonderful World (1968)

16.
HALLELUJAH (Jeff Buckley)
Grace (1994)
HALLELUJAH (Leonard Cohen)
Various Positions (1984)

17.
I’VE SEEN THAT FACE BEFORE (LIBERTANGO) (Grace Jones)
Nightclubbing (1981)
LIBERTANGO (Ástor Piazzolla)
Libertango (1974)

18.
AIN’T NO LOVE IN THE HEART OF THE CITY (Whitesnake)
Snakebite (1978)
AIN’T NO LOVE IN THE HEART OF THE CITY (Bobby Bland)
Dreamer (1974)

19.
HELP! (Tina Turner)
Private Dancer (1984)
HELP! (The Beatles)
Help! (1965)

20.
BILLIE JEAN (The Bates)
Pleasure + Pain (1995)
BILLIE JEAN (Michael Jackson)
Thriller (1982)

21.
RED RIGHT HAND (Arctic Monkeys)
Humbug – Japanese Edition (2009)
RED RIGHT HAND (Nick Cave & The Bad Seeds)
Let Love In (1994)

22.
PLEASE PLEASE PLEASE LET ME GET WHAT I WANT (Deftones)
‘single’ – B side of “7 Words” (1995)
PLEASE, PLEASE, PLEASE LET ME GET WHAT I WANT (The Smiths)
Hatful of Hollow (1984)

23.
SWEET DREAMS (ARE MADE OF THIS) (Marilyn Manson)
Smells Like Children (1995)
SWEET DREAMS (ARE MADE OF THIS) (Eurythmics)
Sweet Dreams (Are Made of This) (1983)

24.
GLORIA (Patti Smith)
Horses (1975)
GLORIA (Them)
The Angry Young Them (1965)

25.
TURN THE PAGE (Metallica)
Garage Inc. (1998)
TURN THE PAGE (Bob Seger)
Back in ’72 (1973)

26.
HURT (Johnny Cash)
American IV: The Man Comes Around (2002)
HURT (Nine Inch Nails)
The Downward Spiral (1994)

27.
WALK THIS WAY (Run-D.M.C. feat. Aerosmith)
Raising Hell (1986)
WALK THIS WAY (Aerosmith)
Toys in the Attic (1975)

28.
MAD WORLD (Gary Jules & Michael Andrews)
Trading Snakeoil for Wolftickets (2001)
MAD WORLD (Tears for Fears)
The Hurting (1983)

29.
I FOUGHT THE LAW (The Clash)
The Clash – US Edition (1979)
I FOUGHT THE LAW (The Bobby Fuller Four)
I Fought the Law (1966)

30.
EIGHT MILES HIGH (Hüsker Dü)
‘single’ (1984)
EIGHT MILES HIGH (The Byrds)
Fifth Dimension (1966)

31.
PICTURES OF MATCHSTICK MEN (Camper Van Beethoven)
Key Lime Pie (1989)
PICTURES OF MATCHSTICK MEN (Status Quo)
Picturesque Matchstickable Messages from the Status Quo (1968)

32.
TEARS OF A CLOWN (The Beat)
‘single’ (1979)
THE TEARS OF A CLOWN (Smokey Robinson & The Miracles)
Make It Happen (1967)

33.
96 TEARS (The Stranglers)
10 (1990)
96 TEARS (Question Mark & The Mysterians)
96 Tears (1966)

34.
HIGHER GROUND (Red Hot Chili Peppers)
Mother’s Milk (1989)
HIGHER GROUND (Stevie Wonder)
Innervisions (1973)

35.
CHINA GIRL (David Bowie)
Let’s Dance (1983)
CHINA GIRL (Iggy Pop)
The Idiot (1977)

36.
JUST LIKE HEAVEN (Dinosaur Jr.)
EP-Just Like Heaven (1989)
JUST LIKE HEAVEN (The Cure)
Kiss Me, Kiss Me, Kiss Me (1987)

37.
AMERICAN WOMAN (Lenny Kravitz)
5 (1998)
AMERICAN WOMAN (The Guess Who)
American Woman (1970)

38.
INTO THE GROOVE(Y) (Ciccone Youth)
The Whitey Album (1988)
INTO THE GROOVE (Madonna)
You Can Dance (1987)

39.
IN A LONELY PLACE (Bush)
Deconstructed (1997)
IN A LONELY PLACE (New Order)
‘single’ – B side of “Ceremony” (1981)

40.
WHEREVER I LAY MY HAT (THAT’S MY HOME) (Paul Young)
No Parlez (1983)
WHEREVER I LAY MY HAT (THAT’S MY HOME) (Marvin Gaye)
‘single’ (1964)

41.
ROUTE 66 (Depeche Mode)
‘single’ (1987)
(GET YOUR KICKS ON) ROUTE 66 (The King Cole Trio)
‘single’ (1946)

42.
BANG BANG (MY BABY SHOT ME DOWN) (Nancy Sinatra)
How Does That Grab You? (1966)
BANG BANG (MY BABY SHOT ME DOWN) (Cher)
The Sonny Side of Chér (1966)

43.
LANDSLIDE (The Smashing Pumpkins)
Pisces Iscariot (1994)
LANDSLIDE (Fleetwood Mac)
Fleetwood Mac (1975)

44.
COCAINE (Eric Clapton)
Slowhand (1977)
COCAINE (J.J. Cale)
Troubadour (1976)

45.
I HEARD IT THROUGH THE GRAPEVINE (Creedence Clearwater Revival)
Cosmo’s Factory (1970)
I HEARD IT THROUGH THE GRAPEVINE (Marvin Gaye)
In the Groove (1968)

46.
IT MUST BE LOVE (Madness)
Complete Madness (1982)
IT MUST BE LOVE (Labi Siffre)
Crying Laughing Loving Lying (1972)

47.
IMAGINE (A Perfect Circle)
eMOTIVe (2004)
IMAGINE (John Lennon)
Imagine (1971)

48.
TAKE ME TO THE RIVER (Talking Heads)
More Songs About Buildings and Food (1978)
TAKE ME TO THE RIVER (Al Green)
Al Green Explores Your Mind (1974)

49.
PSYCHO KILLER (Velvet Revolver)
EP-Melody and the Tyranny (2007)
PSYCHO KILLER (Talking Heads)
Talking Heads: 77 (1977)

50.
EVERYBODY’S GOTTA LEARN SOMETIME (Beck)
OST-Eternal Sunshine of the Spotless Mind (2004)
EVERYBODY’S GOT TO LEARN SOMETIME (The Korgis)
Dumb Waiters (1980)

51.
IN THE GHETTO (Nick Cave & The Bad Seeds)
‘single’ (1984)
IN THE GHETTO (Elvis Presley)
From Elvis in Memphis (1969)

52.
WICKED GAME (HIM)
Greatest Love Songs Vol. 666 (1997)
WICKED GAME (Chris Isaak)
Heart Shaped World (1989)

53.
THE MAN WHO SOLD THE WORLD (Nirvana)
MTV Unplugged in New York (1994)
THE MAN WHO SOLD THE WORLD (David Bowie)
The Man Who Sold the World (1970)

54.
HUSH (Kula Shaker)
‘single’ (1997)
HUSH (Deep Purple)
Shades of Deep Purple (1968)

55.
HEAD ON (Pixies)
Trompe le Monde (1991)
HEAD ON (The Jesus & Mary Chain)
Automatic (1989)

56.
CUPID (Amy Winehouse)
Back to Black – Deluxe Edition (2007)
CUPID (Sam Cooke)
16 Greatest Hits (1961)

57.
WORD UP! (Korn)
Greatest Hits Vol.1 (2004)
WORD UP! (Cameo)
Word Up! (1986)

58.
I LOVE ROCK ‘N ROLL (Joan Jett & The Blackhearts)
I Love Rock ‘n Roll (1981)
I LOVE ROCK ‘N ROLL (The Arrows)
‘single’ (1975)

59.
DIANE (Therapy?)
Infernal Love (1995)
DIANE (Hüsker Dü)
EP-Metal Circus (1983)

60.
KNOCKIN’ ON HEAVEN’S DOOR (Guns N’ Roses)
Use Your Illusion II (1991)
KNOCKIN’ ON HEAVEN’S DOOR (Bob Dylan)
OST-Pat Garrett & Billy the Kid (1973)

61.
ONE (Aimee Mann)
OST-Magnolia (1999)
ONE (Nilsson)
Aerial Ballet (1968)

62.
LIKE A ROLLING STONE (The Rolling Stones)
Stripped (1995)
LIKE A ROLLING STONE (Bob Dylan)
Highway 61 Revisited (1965)

63.
SUMMERTIME BLUES (Blue Cheer)
Vincebus Eruptum (1968)
SUMMERTIME BLUES (Eddie Cochran)
EP-C’mon Everybody (1959)

64.
JOLENE (The White Stripes)
Under Blackpool Lights (2004)
JOLENE (Dolly Parton)
Jolene (1974)

65.
BLACK MAGIC WOMAN (Santana)
Abraxas (1970)
BLACK MAGIC WOMAN (Fleetwood Mac)
The Pious Bird of Good Omen (1969)

66.
BABY PLEASE DON’T GO (Them)
EP-Don’t Start Crying Now (1965)
BABY, PLEASE DON’T GO (Big Joe Williams)
‘single’ (1935)

67.
DARK END OF THE STREET (Cat Power)
EP-Dark End of the Street (2008)
THE DARK END OF THE STREET (James Carr)
You Got My Mind Messed Up (1967)

68.
MANEATER (The Bird and the Bee feat. Shirley Manson)
Interpreting the Masters Volume 1:
A Tribute to Daryl Hall and John Oates (2010)

MANEATER (Hall & Oates)
H2O (1982)

69.
HARLEM SHUFFLE (The Rolling Stones)
Dirty Work (1986)
HARLEM SHUFFLE (Bob & Earl)
‘single’ (1963)

70.
WITHOUT YOU (Nilsson)
Nilsson Schmilsson (1971)
WITHOUT YOU (Badfinger)
No Dice (1970)

71.
IF YOU GO AWAY (Terry Jacks)
‘single’ (1974)
NE ME QUITTE PAS (Jacques Brel)
La Valse à Mille Temps (1959)

72.
GET IT ON (BANG A GONG) (The Power Station)
The Power Station (1985)
BANG A GONG (GET IT ON) (T. Rex)
Electric Warrior (1971)

73.
THE PRICE OF LOVE (Bryan Ferry)
Let’s Stick Together (1976)
THE PRICE OF LOVE (The Everly Brothers)
In Our Image (1966)

74.
DANCING IN THE STREET (David Bowie & Mick Jagger)
‘single’ (1985)
DANCING IN THE STREET (Martha & The Vandellas)
Dance Party (1965)

75.
THE TIDE IS HIGH (Blondie)
Autoamerican (1980)
THE TIDE IS HIGH (The Paragons)
On the Beach (1967)

76.
SHIPBUILDING (Elvis Costello & The Attractions)
Punch the Clock (1983)
SHIPBUILDING (Robert Wyatt)
Nothing Can Stop Us (1982)

77.
THE LOCO-MOTION (Grand Funk Railroad)
Shinin’ On (1974)
THE LOCO-MOTION (Little Eva)
The Loco-Motion (1962)

78.
IN THE MIDNIGHT HOUR (Roxy Music)
Flesh and Blood (1980)
IN THE MIDNIGHT HOUR (Wilson Pickett)
In the Midnight Hour (1965)

79.
YOU REALLY GOT ME (Van Halen)
Van Halen (1978)
YOU REALLY GOT ME (The Kinks)
The Kinks (1964)

80.
I DON’T LIKE MONDAYS (Tori Amos)
Strange Little Girls (2001)
I DON’T LIKE MONDAYS (The Boomtown Rats)
The Fine Art of Surfacing (1979)

81.
MY GUY’S MAD AT ME (Tracey Ullman)
You Caught Me Out (1984)
MY GIRL (Madness)
One Step Beyond… (1979)

82.
CHILDREN OF THE REVOLUTION (Violent Femmes)
The Blind Leading the Naked (1986)
CHILDREN OF THE REVOLUTION (T. Rex)
Great Hits (1973)

83.
ROLL OVER BEETHOVEN (Electric Light Orchestra)
Electric Light Orchestra II (1973)
ROLL OVER BEETHOVEN (Chuck Berry)
Chuck Berry Is on Top (1959)

84.
THIS IS THE DAY (Manic Street Pearchers)
National Treasures: The Complete Singles (2011)
THIS IS THE DAY (The The)
Soul Mining (1983)

85.
LIKE A VIRGIN (Teenage Fanclub)
The King (1991)
LIKE A VIRGIN (Madonna)
Like a Virgin (1984)

86.
ME AND BOBBY MCGEE (Full Tilt Boogie Band)
Pearl (1971)
ME AND BOBBY MCGEE (Kris Kristofferson)
Kristofferson (1970)

87.
SEE EMILY PLAY (David Bowie)
Pin Ups (1973)
SEE EMILY PLAY (Pink Floyd)
The Piper at the Gates of Dawn (1967)

88.
LOUIE LOUIE (The Kingsmen)
The Kingsmen in Person (1963)
LOUIE LOUIE (Richard Berry & The Pharaohs)
‘single’ (1957)

89.
ZIGGY STARDUST (Bauhaus)
‘single’ (1982)
ZIGGY STARDUST (David Bowie)
The Rise and Fall of Ziggy Stardust and the Spiders from Mars (1972)

90.
IRON MAN (The Cardigans)
First Band on the Moon (1996)
IRON MAN (Black Sabbath)
Paranoid (1970)

91.
I GOT YOU BABE (UB40 feat. Chrissie Hynde)
Baggariddim (1985)
I GOT YOU BABE (Sonny & Cher)
Look at Us (1965)

92.
DANCING BAREFOOT (The Mission)
The First Chapter (1987)
DANCING BAREFOOT (Patti Smith Group)
Wave (1979)

93.
THE HURDY GURDY MAN (Butthole Surfers)
Piouhgd (1991)
HURDY GURDY MAN (Donovan)
The Hurdy Gurdy Man (1968)

94.
CHICK HABIT (April March)
Paris in April (1996)
LAISSE TOMBER LES FILLES (France Gall)
Poupée de Cire, Poupée de Son (1965)

95.
HANG ON TO A DREAM (Echo & The Bunnymen)
More Songs to Learn and Sing (2006)
HOW CAN WE HANG ON TO A DREAM? (Tim Hardin)
Tim Hardin 1 (1966)

96.
HELTER SKELTER (Siouxsie & The Banshees)
The Scream (1978)
HELTER SKELTER (The Beatles)
The Beatles (The White Album) (1968)

97.
VIDEO KILLED THE RADIO STAR
(The Presidents of the United States of America)

Pure Frosting (1998)
VIDEO KILLED THE RADIO STAR (The Buggles)
The Age of Plastic (1980)

98.
VENUS (Bananarama)
True Confessions (1986)
VENUS (Shocking Blue)
At Home (1969)

99.
IN THE YEAR 2525 (Visage)
‘single’ (1978)
IN THE YEAR 2525 (Zager & Evans)
2525 (Exordium & Terminus) (1969)

100.
SHAKE YOUR HIPS (Th’ Legendary Shack Shakers)
Cockadoodledon’t (2003)
SHAKE YOUR HIPS (Slim Harpo)
Baby Scratch My Back (1966)

2017’NİN EN İYİ 50 FİLMİ

Etiketler

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,


1.
NERUDA
2016 Şili-Arjantin-Fransa-İspanya-ABD, 107 dk.
Yönetmen: Pablo Larraín

2.
KOCA DÜNYA (Big Big World)
2016 Türkiye, 101 dk.
Yönetmen: Reha Erdem

3.
AY IŞIĞI (Moonlight)
2016 ABD, 111 dk.
Yönetmen: Barry Jenkins

4.
YAŞAMIN KIYISINDA (Manchester by the Sea)
2016 ABD, 137 dk.
Yönetmen: Kenneth Lonergan

5.
BEDEN VE RUH (Teströl és Lélekröl / On Body and Soul)
2017 Macaristan, 116 dk.
Yönetmen: Ildikó Enyedi

6.
HİZMETÇİ (Ah-Ga-Ssi / The Handmaiden)
2016 Güney Kore, 144 dk.
Yönetmen: Park Chan-Wook

7.
LOVING VINCENT
2017 İngiltere-Polonya, 94 dk.
Yönetmenler: Dorota Kobiela, Hugh Welchman

8.
KIRMIZI KAPLUMBAĞA (La Tortue Rouge / The Red Turtle)
2016 Fransa-Belçika-Japonya, 80 dk.
Yönetmen: Michael Dudok de Wit

9.
KABAKÇIĞIN HAYATI (Ma Vie de Courgette / My Life as a Zucchini)
2016 İsviçre-Fransa, 66 dk.
Yönetmen: Claude Barras

10.
KARANLIK GÖREV (The Age of Shadows)
2016 Güney Kore, 140 dk.
Yönetmen: Kim Jee-Woon

11.
DÜNYADA BİR GECE (Night on Earth)
1991 Fransa-İngiltere-Almanya-ABD-Japonya, 129 dk.
Yönetmen: Jim Jarmusch

12.
ELLY HAKKINDA (Darbareye Elly / About Elly)
2009 İran-Fransa, 119 dk.
Yönetmen: Asghar Farhadi

13.
BLADE RUNNER 2049: BIÇAK SIRTI (Blade Runner 2049)
2017 ABD-İngiltere-Macaristan-Kanada, 164 dk.
Yönetmen: Denis Villeneuve

14.
AMERICAN HONEY
2016 İngiltere-ABD, 163 dk.
Yönetmen: Andrea Arnold

15.
DAVID LYNCH: YAŞAM SANATI (David Lynch: The Art Life)
2016 ABD-Danimarka, 88 dk.
Yönetmen: Jon Nguyen

16.
TONI ERDMANN
2016 Almanya-Avusturya-İsviçre-Romanya-Fransa, 162 dk.
Yönetmen: Maren Ade

17.
GELECEK GÜNLER (L’Avenir / Things to Come)
2016 Fransa-Almanya, 102 dk.
Yönetmen: Mia Hansen-Løve

18.
LADY MACBETH
2016 İngiltere, 89 dk.
Yönetmen: William Oldroyd

19.
SOYGUN (Good Time)
2017 ABD, 101 dk.
Yönetmenler: Josh & Benny Safdie

20.
UMUDUN ÖTEKİ YÜZÜ (Toivon Tuolla Puolen / The Other Side of Hope)
2017 Finlandiya-Almanya, 100 dk.
Yönetmen: Aki Kaurismäki

21.
GODARD VE BEN (Le Redoutable / Redoubtable)
2017 İtalya-Fransa-Myanmar, 107 dk.
Yönetmen: Michel Hazanavicius

22.
GENÇ KARL MARX (Le Jeune Karl Marx / The Young Karl Marx)
2017 Almanya-Fransa-Belçika, 118 dk.
Yönetmen: Raoul Peck

23.
JACKIE
2016 Şili-Fransa-ABD-Hong Kong, 100 dk.
Yönetmen: Pablo Larraín

24.
PATERSON
2016 ABD-Fransa-Almanya, 118 dk.
Yönetmen: Jim Jarmusch

25.
ZOMBİ EKSPRESİ (Busanhaeng / Train to Busan)
2016 Güney Kore, 118 dk.
Yönetmen: Yeon Sang-Ho

26.
MUTLU SON (Happy End)
2017 Fransa-Avusturya-Almanya, 107 dk.
Yönetmen: Michael Haneke

27.
SATICI (Forushande / The Salesman)
2016 İran-Fransa, 124 dk.
Yönetmen: Asghar Farhadi

28.
LOGAN: WOLVERINE (Logan)
2017 Kanada-Avustralya-ABD, 137 dk.
Yönetmen: James Mangold

29.
SENİN ADIN (Kimi No Na Wa. / Your Name)
2016 Japonya, 106 dk.
Yönetmen: Makoto Shinka

30.
MOANA
2016 ABD, 107 dk.
Yönetmenler: Ron Clements, John Musker

31.
BLUE
2017 Türkiye, 100 dk.
Yönetmen: Mehmet Sertan Ünver

32.
’93 YAZI (Estiu 1993 / Summer 1993)
2017 İspanya, 97 dk.
Yönetmen: Carla Simón

33.
HAYALET HİKAYESİ (Personal Shopper)
2016 Fransa-Almanya-Çek Cumhuriyeti-Belçika, 105 dk.
Yönetmen: Olivier Assayas

34.
KAYGI (Inflame)
2017 Türkiye, 94 dk.
Yönetmen: Ceylan Özgün Özçelik

35.
WONDER WOMAN
2017 Hong Kong-Çin-ABD, 141 dk.
Yönetmen: Patty Jenkins

36.
ANNE! (Mother!)
2017 ABD, 121 dk.
Yönetmen: Darren Aronofsky

37.
BRIMSTONE
2016 Hollanda-Fransa-Almanya-Belçika-İsveç-İngiltere-ABD, 148 dk.
Yönetmen: Martin Koolhoven

38.
ALT TARAFI DÜNYANIN SONU
(Juste la Fin du Monde / It’s Only the End of the World)

2016 Kanada-Fransa, 97 dk.
Yönetmen: Xavier Dolan

39.
PARÇALANMIŞ (Split)
2016 Japonya-ABD, 117 dk.
Yönetmen: M. Night Shyamalan

40.
MANİFESTO (Manifesto)
2015 Almanya, 95 dk.
Yönetmen: Julian Rosefeldt

41.
KUTSAL GEYİĞİN ÖLÜMÜ (The Killing of a Sacred Deer)
2017 İngiltere-İrlanda-ABD, 121 dk.
Yönetmen: Yorgos Lanthimos

42.
ÇAVDAR TARLASINDAKİ ASİ (Rebel in the Rye)
2017 ABD, 106 dk.
Yönetmen: Danny Strong

43.
ANTHROPOID
2016 Çek Cumhuriyeti-İngiltere-ABD-Fransa, 120 dk.
Yönetmen: Sean Ellis

44.
İŞE YARAR BİR ŞEY (Something Useful)
2017 Türkiye-Fransa-Almanya-Hollanda, 107 dk.
Yönetmen: Pelin Esmer

45.
SWISS ARMY MAN
2016 ABD-İsveç, 97 dk.
Yönetmenler: Daniel Kwan, Daniel Scheinert

46.
DUNKIRK
2017 İngiltere-Hollanda-Fransa-ABD, 106 dk.
Yönetmen: Christopher Nolan

47.
DÖNME DOLAP (Wonder Wheel)
2017 ABD, 101 dk.
Yönetmen: Woody Allen

48.
TARLA (The Field)
2015 Türkiye, 85 dk.
Yönetmen: Cemil Ağacıkoğlu

49.
KAPAN (Get Out)
2017 Japonya-ABD, 104 dk.
Yönetmen: Jordan Peele

50.
TAŞ (The Stone)
2017 Türkiye, 90 dk.
Yönetmen: Orhan Eskiköy


Hugh Jackman (Logan: Wolverine)

KENDİME 20 ÖNERİ (16. FilmEkimi)

Etiketler

, , , , , , , , , , , , , , , , , , ,


İNGİLTERE BENİM (England Is Mine)
2017 İngiltere, 94 dk.
Yönetmen: Mark Gill

BENİ ADINLA ÇAĞIR (Call Me by Your Name)
2017 İtalya-Fransa-Brezilya-ABD, 132 dk.
Yönetmen: Luca Guadagnino

ZAMA
2017 Arjantin-İspanya-Fransa-Hollanda-ABD-
Brezilya-Meksika-Portekiz-Lübnan-İsviçre, 115 dk.

Yönetmen: Lucrecia Martel

AŞKIN GÜCÜ (The Shape of Water)
2017 ABD, 119 dk.
Yönetmen: Guillermo del Toro

ERTESİ GÜN (Geu-Hu / The Day After)
2017 Güney Kore, 92 dk.
Yönetmen: Hong Sang-Soo

MUHTEŞEM KADIN (Una Mujer Fantástica / A Fantastic Woman)
2017 Şili-Almanya-İspanya-ABD, 104 dk.
Yönetmen: Sebastián Lelio

YALNIZ KALPLER (La Novia del Desierto / A Desert Bride)
2017 Arjantin-Şili, 78 dk.
Yönetmenler: Cecilia Atán, Valeria Pivato

KARE (The Square)
2017 İsveç-Almanya-Fransa-Danimarka, 142 dk.
Yönetmen: Ruben Östlund

JEANNETTE (Jeannette, l’Enfance de Jeanne d’Arc /
Jeannette: The Childhood of Joan of Arc)

2017 Fransa, 105 dk.
Yönetmen: Bruno Dumont

PARAMPARÇA (Aus dem Nichts / In the Fade)
2017 Almanya-Fransa, 106 dk.
Yönetmen: Fatih Akın

MUTLU SON (Happy End)
2017 Fransa-Almanya-Avusturya, 107 dk.
Yönetmen: Michael Haneke

FOXTROT
2017 İsrail-Fransa-Almanya, 108 dk.
Yönetmen: Samuel Maoz

GÜNÜBİRLİK SEVGİLİ (L’Amant d’un Jour / Lover for a Day)
2017 Fransa, 76 dk.
Yönetmen: Philippe Garrel

KUTSAL GEYİĞİN ÖLÜMÜ (The Killing of a Sacred Deer)
2017 İngiltere-İrlanda, 109 dk.
Yönetmen: Yorgos Lanthimos

SEVGİSİZ (Nelyubov / Loveless)
2017 Rusya-Fransa, 127 dk.
Yönetmen: Andrey Zvyagintsev

UYSAL BİR RUH (Krotkaya / A Gentle Creature)
2017 Fransa, 143 dk.
Yönetmen: Sergei Loznitsa

JÜPİTER’İN UYDUSU (Jupiter Holdja / Jupiter’s Moon)
2017 Macaristan-Almanya, 123 dk.
Yönetmen: Kornél Mundruczó

LUCKY
2017 ABD, 88 dk.
Yönetmen: John Carroll Lynch

SOYGUN (Good Time)
2017 ABD, 101 dk.
Yönetmenler: Benny Safdie, Josh Safdie

NICO, 1988
2017 İtalya-Belçika, 93 dk.
Yönetmen: Susanna Nicchiarelli