Etiketler

, , , , , , , , , , , , , ,


Not: 10/10
2004 ABD, 108 dk.
Yönetmen: Michel Gondry
Oyuncular: Jim Carrey, Kate Winslet, Tom Wilkinson, Elijah Wood, Mark Ruffalo, Kirsten Dunst, Jane Adams, David Cross

BU FİLMİ SEVDİYSEN BUNU DA GÖR!
Novo (2002)
Yönetmen: Jean-Pierre Limosin

BJÖRK, Massive Attack, Chemical Brothers gibi müzik ilahlarına çektiği videoklipler ve öncü reklam filmleriyle tanınan Fransız sanatçı Michel Gondry’nin ikinci uzun metrajlı sinema filmi “Eternal Sunshine of the Spotless Mind” (Sil Baştan), Spike Jonze filmlerinin senaristi olarak tanıdığımız Charlie Kaufman’ın yazdığı senaryonun açılımlarını ustaca yansıtan bir yapım.
‘Özel’ bir klinik vasıtasıyla birbirlerini hafızalarından silen (silmeye çalışan diyelim) iki âşığın hikayesini anlatan film, ‘aşkın hafızasızlığı’ üzerine yapılmış belki de en iyi sinema filmi olmayı başarıyor. Gondry’nin senaryoya yaklaşımındaki hassasiyet ve onu açımlama konusunda gösterdiği yetkinlik, karmaşık gibi görünen ama ‘duygusu’ndaki yalınlıkla son sürat ilerleyen filmi ‘olabilecek’ten bir adım öteye götürüyor. Sanatçının teknik becerisinin üst düzeyde gezinen yapısı, “Sil Baştan”ın içerik zenginliğini görsel renklilikle de bütünleştiriyor ve izleyenin sürüklenip gideceği bir boyuta taşıyor filmi.
Her nefes alışımıza, her adım atışımıza ya da her sarf ettiğimiz cümleye nüfuz eden ‘aşk’ mefhumunu silip atmanın mümkün olmadığının altını çizen film, bu duygunun gelir geçer herhangi bir kavramla karşılaştırılamayacağını, onlarda var olan ‘matematiksel’ yapının burada geçer akçe olmadığını ve aşkın olsa olsa ‘zamansızlık’la anlamlandırılabileceğini vurguluyor. Jim Carrey ile Kate Winslet’ın öyküye malzeme olan iki âşığı canlandırırken yaşattıkları ‘samimiyet’, bu filmin içinde yeşeren ‘duygu’yu kusursuza varan bir yapıyla eşliyor ve izleyiciye hem keyifli hem de romantik bir ‘rota’ çiziyor.
Kate Winslet’a Oscar adaylığı getiren, Charlie Kaufman imzalı senaryosuyla bu ödüle ulaşmayı başaran “Sil Baştan”, Michel Gondry’nin sinema sanatı için de büyük bir kazanç olduğunu kanıtlayan bir başyapıt. Aşka dair bildiklerimizi (ama unutmayı yeğlediklerimizi) bir kez daha ve ısrarla hatırlatan yapım, kurgu başarısı ve Jon Brion’ın müzik çalışmasıyla da akıllarda yer ediyor. Beck’in seslendirdiği “Everybody’s Gotta Learn Sometimes” adlı şarkının filme kattıklarıysa yadsınacak gibi değil.
Son tahlilde, sinema sanatının yenilenen yüzünü görmek, aşkın hayatlarınızda kapsadığı yer hakkındaki fikirlerinizi tazelemek ve Michel Gondry sineması önünde saygıyla eğilmek için mutlaka izlenmeli “Sil Baştan”… Filmin adının Alexander Pope’un bir şiirinden alıntılandığını da son bir not olarak ekleyelim.

Mynet’te (mynet.com)
26 Mayıs 2006 tarihinde
ve DVD+ dergisinin
Aralık 2007 tarihli sayısında yayımlanmıştır.


Kate Winslet, Jim Carrey