Etiketler

, , , , , , , , , ,


Not: 8/10
1999 Türkiye-İtalya-Fransa, 92 dk.
Yönetmen: Zeki Demirkubuz
Oyuncular: Ruhi Sarı, Başak Köklükaya, Serdar Orçin, Cengiz Sezici, Naci Taşdöğen, Ümit Çırak, Rıza Sönmez

BU FİLMİ SEVDİYSEN BUNU DA GÖR!
Postacı Kapıyı İki Defa Çalar / The Postman Always Rings Twice (1946)
Yönetmen: Tay Garnett

İKİ çocuklu güzel komşusu Meryem’in kendisini ‘berbat’ bir durumdan kurtarması sonucunda ona istediği her şeyi yapabileceğini söyleyen İsa, genç kadının kendisini döven kocasını öldürmesini istemesiyle ikilemlerin en zorlusunu yaşar… Kısaca özetlediğimiz bu hikaye, filmin adından da anlaşıldığı gibi rahatlıkla bir ‘üçüncü sayfa’ haberi olabilir. Zeki Demirkubuz’un üçüncü filmi olan “Üçüncü Sayfa”, yönetmenin tipik ‘kötülüğün en büyüğünü birbirlerine yapan insanlar’ modelinden besleniyor. Alabildiğine kötü bir durumdaki kahramanına el vermek bir yana, onu daha da aşağılara doğru iten yönetmen, Ruhi Sarı ve mükemmel bir kompozisyon çalışmasıyla karşımıza gelen Başak Köklükaya’dan istediği verimi alıyor.
‘Suç ve ceza’ kavramlarıyla her filminde bir mücadele içine giren Demirkubuz, sıradan insanın dünyasındaki trajediye uzatıyor kamerasını. Adım adım ilerleyen ve her adımda biraz daha dibe vuran İsa karakterinin çıkmazına ortak ediyor seyircileri. Bir ‘karamsarlık’ maskesi arkasına sakladığı anlatımını, giderek bir ‘duygusuzluk’ ağına doğru çekiyor ve burada yuvalanan ‘kötücüllük’ mefhumunu açığa çıkarıyor.
Antalya ve İstanbul film festivallerinden üçer ödüllen dönen “Üçüncü Sayfa”, Zeki Demirkubuz sinemasının kahredici atmosferini destekleyen bir çalışma. ‘Keskin sirke’ tadındaki bu film, ‘iyi’ ile ‘kötü’ kavramlarının göreceliliği çevresinde deviniyor daha ziyade. Zaman zaman izleyiciyi ‘boğucu’ bir yalnızlığa iten yapım, Başak Köklükaya’nın canlandırdığı Meryem karakteri özelinde ‘femme fatale’ geleneğine de göz kırpıyor bir yandan. Sözün özü, Demirkubuz filmleri içinde ‘özel’ bir yer edinmeyi hak ediyor “Üçüncü Sayfa”.

DVD+ dergisinin
Eylül 2007 tarihli sayısında yayımlanmıştır.


Başak Köklükaya, Ruhi Sarı