Etiketler

, , , , ,


Not: 6/10
2008 Türkiye, 113 dk.
Yönetmen: Çağan Irmak
Oyuncular: Cemal Hünal, Melis Birkan, Yıldız Kültür, Şerif Bozkurt

BU FİLMİ SEVDİYSEN BUNU DA GÖR!
Acımasız Dünya / Un Monde Sans Pitié (1989)
Yönetmen: Eric Rochant

AŞKI bir ‘yıpranma makinesi’ haline getirmek, insanoğlunun hayatındaki vazgeçilmezlerden biri herhalde. Bir yandan hiçbir duygunun yanına yaklaşamadığı coşkunluğu onunla yaşarken, öte yandan da hayatın tümüne hükmeden bir ‘acı’ vesilesi olarak kabul ediyor insan aşkı. Ve kaçamadığı bu duyguya hapsolmaktan kurtaramıyor kendini.
Çağan Irmak, belli tartışmaları da peşi sıra getiren yüksek bütçeli Ulak’tan sonra sessiz sedasız çektiği Issız Adam’la beyinlerimizin almadığı çılgınlıkları yapmamıza neden olan ‘aşk’ kavramı üzerinde geziniyor. Geçmişlerinden gelen ‘çekinceler’e rağmen birbirlerine delicesine âşık olan iki insanın, başlangıçta bir romantik komedi formu içinde gelişen ilişkilerini sonraki dakikalarda ‘tedirgin edici’ bir görünüme kavuşturan Irmak, sinema tarihi boyunca defalarca karşımıza çıkmış ‘basit’ hikayesini iyi yazılmış diyaloglar eşliğinde sunuyor bizlere. Böylece iki karakterin aşkla alıp veremediklerini ‘doğru’ açılardan yansıtmayı başarıyor. Özellikle erkek karakterin yaşadığı ‘ikircikli’ durumun altını iyi dolduran senarist-yönetmen, başroldeki Cemal Hünal’ın başlangıçta bir ‘yabancılaşma efekti’ gibi duran ama sonraki bölümlerde ısınmakta zorlanmadığımız beden diliyle de ‘inandırıcı’ bir yapı kuruyor.
Geçen yıl SİYAD’ın ‘umut veren sanatçı’ ödülünü alan Melis Birkan’ın bu ödülü boşuna almadığını hissettiren son derece doğal kompozisyon çalışması, Issız Adam’ın oyunculuk açısından rüştünü ispatlamasına vesile oluyor. ‘Adamın annesi’ rolündeki Yıldız Kültür de bu görünümün tetikçileri arasında ön sıralara yerleşiyor.
Çağan Irmak’ın kimi bölümlerde ‘uzayıp sarkma’ emareleri gösteren filmi Issız Adam, bir miktar ‘sıkıştırılsa’ çok daha etkili bir film olarak karşımıza gelebilirdi diye düşünüyoruz. Bu handikabı da yaşayan diyalogları ve hikaye anlatımındaki rahatlıkla aşar gibi görünen yönetmen, özellikle ‘duygu’ konusunda ‘hassas’ olduğunu düşündüğümüz 35-50 yaş arası kuşağı etkileyecek bir yapıma imza atıyor sonuç olarak. Irmak’ın duygu derinliğini zirveye taşıdığı anlarla bir kez daha bam telimize dokunmayı başardığı film, ‘tepkisiz’ kalmayı olanaksızlaştıran ‘açık sözlülüğü’yle de öne çıkıyor.

Empire Türkiye dergisinin
Aralık 2008 tarihli sayısında yayımlanmıştır.

IssizAdam
Melis Birkan, Cemal Hünal