Etiketler

, , , ,

Not: 7/10
2013 Türkiye, 81 dk.
Yönetmen: Deniz Akçay
Oyuncular: Ahu Türkpençe, Lale Başar, Savaş Alp Başar, Sekvan Serinkaya, Mihriban Er

BU FİLMİ SEVDİYSEN BUNU DA GÖR!
Mavi Gök / Blue Sky (1994)
Yönetmen: Tony Richardson

DENİZ Akçay’ın yazıp yönettiği ilk filmi ‘Köksüz’, yaklaşık bir yıllık bir bekleyişin ardından gösterime girdi sonunda. Babasız bir ailenin dört bireyinin hayata tutunma ya da hayattan vazgeçme temelli hikâyelerini anlatan film, ‘görünmeyen’ dünyaların içine bakabilmeyi sağlıyor, zaman zaman nefes almayı unutan (unutturulan) insanın yaşadıklarına yöneltiyor ilgisini.
Evin diğer bireylerinin bütün sorumluluğunu üstlenmiş, kendi hayatına dair herhangi bir plan yapamaz hale gelmiş, kapana kısılmışlığını haykıracak bir alan bulamayan ‘abla’ karakteri üzerinden okuyoruz ‘Köksüz’deki aileyi. Bir yandan kaçıp kurtulmak isterken, diğer yandan da sevdiklerine sahip çıkma motivasyonu öne çıkan genç kadının yaşadığı paradoks, filmin de özünü oluşturuyor ve buradan yola çıkarak saptanıyor birçok şey. Lale Başar ile Ahu Türkpençe’nin anne-kız performansları, aile içindeki çatışmanın görünen yüzünü netleştirirken, bu iki aktrisin bedenlerinde hayat bulan karakterlerin çıkış yolundan uzak halleri de karabasan gibi çöküyor üzerimize.
Ağır basan karamsarlığa karşın umudu terk etmeyen bir film ‘Köksüz’, bunu her karakter için aynı oranda yansıtmasa da. Evin fedakâr ablası, üç çocuğuyla yalnız kalmanın ağırlığını sırtlayamayan anne, isyanını ete kemiğe büründüremeyen oğul ve çatışmanın ortasında büyümeye çalışan küçük kız; her birinin ‘umut’ kavramıyla bir ilişkisi var, umut etmek istiyorlar ama koşulların belirleyici olduğu resim buna izin vermiyor. Direnmekse idealler ışığında değil, koşulların işaret ettiği rota üzerinden gerçekleşebiliyor.
Deniz Akçay, ‘Köksüz’le bir ailenin röntgenini çekerken, bir kez daha şunu hatırlatıyor bize: Hayat, ipleri elimizde tutabildiğimiz bir alan açmıyor çoğunlukla, nereye isterse oraya savuruyor bizi. Savrulurken göstereceğimiz dirençse geleceğimizi belirliyor…

Radikal gazetesinin
19 Mart 2014 tarihli sayısında yayımlanmıştır.

Koksuz
Ahu Türkpençe