Etiketler

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Chappie
Sharlto Copley (Chappie)

CHAPPİE (Chappie)
Not: 7/10
Yönetmen: Neill Blomkamp
ÖNCE bir yabancılaşma yaratıyor seyircide Neill Blomkamp, ama ilerleyen dakikalarda ‘yüzü bile olmayan’ Chappie’yle özdeşleşmemizi sağlıyor, ki örneğin Steven Spielberg’ün E.T.’siyle özdeşleşmek kadar kolay değil bu.

ASABİYİM BEN (Relatos Salvajes / Wild Tales)
Not: 6/10
Yönetmen: Damián Szifrón
HİÇBİR zaman “Keskin sirke küpüne zarar” düsturuyla hareket etmeyen film, çoğumuzun kontrol etmeyi tercih ettiği ‘öfke’nin patlama anlarını resmederken, vahşi doğamızın ipuçlarını vermeyi de ihmal etmiyor.

BÜYÜK GÖZLER (Big Eyes)
Not: 5/10
Yönetmen: Tim Burton
AMY Adams’ın gene kuşağının en iyilerinden biri olduğunu belgeleyen performansına karşılık, Christoph Waltz’ın fazlasıyla karikatürize edilmiş performansıyla zedeleniyor hikayenin can alıcılığı.

ÇEKMECELER (Drawers)
Not: 5/10
Yönetmenler: M. Caner Alpay, Mehmet Binay
KADIN ve erkek temsillerinin gerçekçi dokunuşlara sahip olduğu film, buna karşın tıpkı “Zenne”deki gibi ‘yarım başarı’yla yetiniyor.

HAVANA’YA DÖNÜŞ (Retour à Ithaque / Return to Ithaca)
Not: 5/10
Yönetmen: Laurent Cantet
“HAVANA’DA 7 Gün” (7 Días en la Habana) projesinde de yer alan (bu filmin fikri altyapısını da o çalışma sırasında oluşturduğunu düşünüyoruz) yönetmen, beş arkadaş aracılığıyla Küba’nın geçmişiyle bugünü arasında bir köprü kurmaya çalışıyor burada.

BİR VARMIŞ BİR YOKMUŞ (Once Upon a Time)
Not: 4/10
Yönetmen: İlksen Başarır
MERT Fırat ve Melisa Sözen’in kimyalarının uyum gösterdiği film, özellikle ilk adımlarında ‘doğru’ bir rotayı takip edecekmiş gibi görünüyor.

LAZARUS ETKİSİ (The Lazarus Effect)
Not: 2/10
Yönetmen: David Gelb
SIRADANIN epeyce altında bir korku hikayesinin sınırlarına hapsolan film, sizi sonuna kadar yanına alıp götürecek bir karaktere de sahip değil.

YENİ DÜNYA (The New World)
Not: 2/10
Yönetmen: Caner Erzincan
AİLE hikayesi anlatırken ‘kadın düşmanlığı’nın da net biçimde kendini gösterdiği film, bu noktada hiçbir ‘doğru’nun yanından geçmeyi başaramıyor.