Etiketler

, , , , , , , , , , , , , ,


Not: 5/10
2014 İngiltere-Fransa-Kanada, 107 dk.
Yönetmen: Saul Dibb
Oyuncular: Michelle Williams, Matthias Schoenaerts, Kristin Scott Thomas, Lambert Wilson, Margot Robbie, Sam Riley, Ruth Wilson, Alexandra Maria Lara, Harriet Walter, Tom Schilling, Heino Ferch

BU FİLMİ SEVDİYSEN BUNU DA GÖR!
Piyanist / The Pianist (2002)
Yönetmen: Roman Polanski

BAZI filmler vardır, sonuçta neyle karşılaştığımızdan ziyade, o noktaya nasıl gelindiğinin önem arz ettiği. Saul Dibb’in “Aşk Uğruna”sı (Suite Française) da bu tür yapımlardan biri. Gördüğümüz şey, çok da cazip bir resim vermiyor bize, vasat sularda geziniyor, ama hikayenin başına döndüğümüzde ‘ilginç’ verilerle karşılaşıyoruz. Bu filmi kısmen de olsa çekici kılan, Auschwitz’de hayatını kaybeden Irène Némirovsky’nin 2. Dünya Savaşı sırasında yazdığı, ama 60 yıl sonra kızı tarafından ortaya çıkarılan romanından uyarlanmış olması.
Filme döndüğümüzdeyse, 2. Dünya Savaşı’ndaki Alman işgalinin ilk adımları sırasında bir Fransız kadınıyla bir Nazi subayının ilişkisini odağa yerleştirdiğini görüyoruz. Michelle Williams ve Matthias Schoenaerts’ın bedenlerinde hayat bulan iki âşığın hikayesi, bir yandan içsel bir rotayı takip ederken, öte yandan da toplumsal referanslarla sonuca ulaşmayı deniyor. Ancak bu denemenin dağınık bir toplam içinde karşılık bulmadığını söylememiz gerek. Yönetmen Saul Dibb, insan psikolojisinin dehlizlerinde dolaşmaya çalıştığı filmde yeterli malzeme olmamasının sıkıntısını çekiyor belli ki. İşgal altındaki Fransızlarla işgal eden Almanlara benzer bir mesafeden bakmayı deneyen hikaye, kimsenin ‘masum’ olmadığını vurguladığı kadar herkesin ‘masum’ olabileceğini de işaret ediyor bir bakıma. Böylesi bir tercih, bir yandan ‘nesnellik’ getiriyor gibi görünse de hikaye içinde derin yarıklara neden oluyor.
Kalburüstü oyuncularla iyi çekilmiş ‘zayıf’ bir hikaye diye değerlendirebiliriz “Aşk Uğruna”yı. Kaynağının cazibesiyle projelendirildiği açık olan film, savaş sırasındaki Fransızlar özelinde sınıfsal bir meseleye de pencere açmayı deniyor, ama buradan içeri sızmayı başaramıyor ne yazık ki! Anlayacağınız, birçok açıdan ‘eksik’ kalmış bir film “Aşk Uğruna”.

Arka Pencere’nin (arkapencere.com)
15 Mayıs 2015 tarihli sayısında yayımlanmıştır.

SuiteFrancaise-2
Michelle Williams, Kristin Scott Thomas