Etiketler

, , , , , , , , , ,

Not: 7/10
2014 ABD-Fransa, 101 dk.
Yönetmenler: Richard Glatzer, Wash Westmoreland
Oyuncular: Julianne Moore, Alec Baldwin, Kristen Stewart, Kate Bosworth, Hunter Parrish, Shane McRae, Stephen Kunken

BU FİLMİ SEVDİYSEN BUNU DA GÖR!
Iris (2001)
Yönetmen: Richard Eyre

JULIANNE Moore’un heykelciği cebine koyup Oscar ödül törenine gitmesine vesile olan “Unutma Beni” (Still Alice), çağın hastalığı Alzheimer’ın kaçınılmaz trajik yansımalarından birini aktarıyor bize. Filmin en büyük erdemi/artısı Moore ise ikincisi de ‘zorlamadan’ ağlatmayı başarması kuşkusuz. Birçok filmin sömürü mekanizmasına bel bağladığı bu durum, “Unutma Beni”de olanca doğallığıyla gerçekleşiyor, ki filmi yazıp yöneten Richard Glatzer-Wash Westmoreland ikilisinin ölçüyü kaçırmayan hikaye anlatım stillerinin bunda payı büyük.
Hayattaki en büyük korkularımızdan birini, ‘her şeyi/herkesi unutma’ endişesini ete kemiğe büründüren Alzheimer hastalığının gelişimini adım adım takip eden film, bunu yaparken tıpkı Judi Dench’li “Iris”teki gibi ‘güçlü’ bir kadın karakteri kullanarak etkisini üst noktaya taşımayı başarıyor. Mesleği kelimelere takla attırmak, onları biçimlendirip yeni bir ruh ortaya koymak olan bir kadının hastalıkla boğuşması da hikayeyi çok daha çekici kılıyor kuşkusuz. Çevrenin, özellikle de ailenin bu hastalığın gelişimi sırasında gösterdiği tepkiler de gerçekçi bir tona taşıyor filmi, ki belki de hayattaki ‘en acı’ insani reflekslerden biri bu…
Oscar töreninden kısa süre sonra ALS hastalığından hayatını kaybeden Richard Glatzer, hem iş hem de hayat arkadaşı olan Wash Westmoreland’i geride yapayalnız bıraktı, ama son hamlesi “Unutma Beni”yle önemli bir eser ortaya koymuş oldu. Julianne Moore’un oyunculuğu tarif eden performansı, belki yönetmenlerin başarısını bir miktar gölgede bıraktı, ancak ‘genel toplam’a bakabilen izleyicilerin bu filmdeki diğer erdemleri de göreceğinden eminiz. “Unutma Beni”, hayatın aslında ne kadar da ‘kısa’ ve ‘anlam fakiri’ olduğunu belgeliyor en azından. Bunu unutmayı tercih edenlere hatırlatıyor!

Arka Pencere’nin (arkapencere.com)
29 Mayıs 2015 tarihli sayısında yayımlanmıştır.

StillAlice-2
Kristen Stewart, Julianne Moore