Etiketler

, , , , , , , , , ,


Not: 4/10
2014 Türkiye, 117 dk.
Yönetmen: Ayhan Sonyürek
Oyuncular: Cengiz Bozkurt, Karakız, Macit Sonkan, Mustafa Alabora, Asuman Çakır, Devrim Atmaca, Aysan Sümercan, Tulga Serim

BU FİLMİ SEVDİYSEN BUNU DA GÖR!
Straight’in Hikayesi / The Straight Story (1999)
Yönetmen: David Lynch

AYHAN Sonyürek, ilk filmi “Unutulmayanlar”da olduğu gibi, ikinci çalışması “İyi Biri”nde de ‘iyi niyetli bir çaba’nın ötesine geçemiyor. ‘Yol filmi’ modelini benimseyen yapım, elindeki ‘güçlü’ sayılabilecek malzemeden yeterince faydalanamıyor ne yazık ki.
Antakya Samandağı’ndan yola çıkıp Mersin Mut’a doğru yol alan Mızrap adında bir başkarakterimiz var hikayede. Yanında da üç bacaklı köpeği Karakız. Babasıyla yaşadığı tartışmanın ardından çıktığı bu yol, onun ‘iyi biri’ olduğuna dair yığınla ipucu barındırıyor. Karşısına çıkan insanlar da Mızrap’ın umuda yolculuğunu zenginleştiriyorlar….
Bu hikaye, uzaktan bakınca epeyce çekici işaretler barındırıyor. Ama yaklaştıkça defoları açığa çıkıyor ve yavanlaşıyor. Mızrap’ın yolculuğu, aslında bir büyüme hikayesi anlatıyor bize, ya da öyle bir amaç seziliyor. Ancak, Cengiz Bozkurt’un aktör olarak elinden geleni yaptığı bu resim içinde sinemasal anlamda sürekli bir ‘savrulma’ durumu var. Bölük pörçük anların bir araya getirilmesinden oluşuyor sanki bütün bir resim. Dağınıklık had safhada. Mızrap’ın yoldaki durakları arasında herhangi bir ‘köprü’ yok, kendileri çalıp kendileri söylüyorlar.
Öte yandan, Cengiz Bozkurt’un (ve tabii ki Karakız’ın) çabasına oyunculardan da pek destek gelmiyor bize sorarsanız. Kendi küçük alanlarını domine etmeye çalışıp ‘büyük’ takılma hamleleri öne çıkıyor. Bu da filmde oyunculuklar anlamında ‘devamlılık’ olmasının önüne geçiyor. Karikatürize bir toplam çıkıyor karşımıza sonuç olarak.
Ayhan Sonyürek, avucundaki cezbedici küçük resmi büyütmeye kalktığında kontrolü kaybetmiş belli ki. “İyi Biri”, toplumsal bazı meselelere de dokunarak süregiden bir yolculukta olması gereken ‘hassas’ dokunuşlardan mahrum bir film. Anlayacağınız, yönetmenin avuçlarından kayıp gidiyor hikaye.

Arka Pencere’nin (arkapencere.com)
19 Haziran 2015 tarihli sayısında yayımlanmıştır.

IyiBiri-2
Cengiz Bozkurt