Etiketler

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Pride-2
Ben Schnetzer (Onur)

ONUR (Pride)
Not: 7/10
Yönetmen: Matthew Warchus
‘MAÇO’ ağırlıklı madenci bakışıyla eşcinselleri aynı potada bir araya getirmenin ‘imkansız’ olduğunu savlayanlara tumturaklı bir cevap da veren film, kadınların direnişini yansıtan Nigel Cole imzalı “Kadının Fendi”ni (Made in Dagenham) hatırlatıyor.

ESCOBAR: KAYIP CENNET (Escobar: Paradise Lost)
Not: 6/10
Yönetmen: Andrea Di Stefano
FORMÜLÜ başarıyla uygulayan aktör kökenli yönetmen Andrea Di Stefano, ilk filminde yalpalamadan finale ulaşmayı başarıyor.

TAKSİ TAHRAN (Taxi / Taxi Tehran)
Not: 6/10
Yönetmen: Jafar Panahi
PANAHI’YE ‘ev hapsi’ cezası da versen, yapacağını yapıyor. İran’ın toplumsal dokusu içinde gezinip çarpıcı gözlemler yapıyor taksisiyle…

MCFARLAND (McFarland, USA)
Not: 6/10
Yönetmen: Niki Caro
SPOR filmlerinin her türlü özelliğini bünyesinde barındıran bu çalışma, gerçeklerin omuzlarına yüklediklerinin hakkını veriyor.

TERMİNATÖR: GENISYS (Terminator Genisys)
Not: 5/10
Yönetmen: Alan Taylor
“NASIL olsa elimizde Arnie var, ne versek yediririz” mantığı işleyebilir tabii, ama şimdiye kadar hikaye kurgusu olarak da idare etmeyi başaran serinin bu anlamda zayıflamasına neden oluyor “Terminatör: Genisys”.

KARANLIK YERLER (Dark Places)
Not: 5/10
Yönetmen: Gilles Paquet-Brenner
BAŞLANGIÇ noktası ilginç filmin, yani karakterin ‘medya maymunu’ haline getirilmiş bir ‘kaybeden’ olarak önümüze getirilmesi.

ARAFTAKİ EV
(La Casa del Fin de los Tiempos / The House at the End of Time)

Not: 5/10
Yönetmen: Alejandro Hidalgo

GENEL çerçeveden baktığımızda derdine ortak olur gibi göründüğümüz film, biraz yaklaştığımızda aynı etkiyi yaratmaktan uzak bir profil çiziyor.