Etiketler

, , , , , , , , , , , ,


Not: 8/10
2014 Fransa, 101 dk.
Yönetmen: David Oelhoffen
Oyuncular: Viggo Mortensen, Reda Kateb, Djemel Barek, Vincent Martin, Nicolas Giraud, Ángela Molina

BU FİLMİ SEVDİYSEN BUNU DA GÖR!
Cezayir Savaşı / La Battaglia di Algeri (1966)
Yönetmen: Gillo Pontecorvo

BİR film, 20. yüzyılın ortasından gelen bir hikaye anlatırken, gündeme, hem de Türkiye gündemine bu kadar tutunabilir mi? Albert Camus’nün bizde de yayımlanan “Sürgün Ve Krallık” (L’Exil Et Le Royaume) kitabındaki “Konuk” (L’Hôte) adlı hikayeyi temel alan “İnsanlıktan Uzakta” (Loin Des Hommes), işte böylesi bir ‘yakınlık’la hayat buluyor. Aslında, Camus’nün hikayesine başlangıçta ve finalde tununuyor film, genişçe bir alanı işgal eden gelişim bölümüyse hikayenin ruhuna uygun biçimde ‘yeniden yazılmış’. Yönetmen David Oelhoffen’in de bu ‘yeniden yazım’da payı büyük. Yapımcı kimliğiyle de projeye katkıda bulunan Viggo Mortensen ise vicdanı harekete geçiren bir performansa ulaşıyor filmde.
1950’lerin ortasında Cezayir’in verdiği bağımsızlık mücadelesi içinden ‘küçük’ bir fotoğraf çekiyor film. Cezayirli çocukları eğiten bir adamın (Viggo Mortensen), otoritelere (ölüme) teslim edilmek üzere kendisine getirilen bir Arapla (Reda Kateb) çıktığı yolculuk var bu filmin merkezinde. Bu yolculuk, her iki adam için de vicdanın ‘ama’sız bir karşılığına dünüşüyor. Türkiye’nin şimdilerde içinde bulunduğu durum, bu resmin çok da ‘uzakta’ olmadığını hissetiriyor bize. ‘Kirli savaş’ın merkezindeki temiz yaşamların bazı hesaplar uğruna yok edilmesinin yarattığı sonuçlarla yüzleşiyoruz her gün. Sıkılan her kurşun, atılan her bomba ve sarf edilen her ‘nefret söylemi’yle biraz daha eksiliyoruz, insanlıktan giderek uzaklaşıyoruz.
“İnsanlıktan Uzakta”, savaşın geri döndürülemez etkilerini yamacımıza taşırken, ‘insan kalabilmek’ gibi zor bir direnç noktasını da alabildiğine yüceltiyor. Her ne pahasına olursa olsun bu direnci gösterebilen insanın önünde saygıyla eğiliyor. Oy peşinde koşarken ‘şehit edebiyatı’ yapan politikacılara da tumturaklı bir ders veriyor, anlayana tabii…

Arka Pencere’nin (arkapencere.com)
20 Kasım 2015 tarihli sayısında yayımlanmıştır.

FarFromMen-2
Reda Kateb, Viggo Mortensen