Etiketler

, , , ,


Not: 8/10
2015 İngiltere, 10 dk.
Yönetmen: Johan Renck

BU FİLMİ SEVDİYSEN BUNU DA GÖR!
Lazarus (2016)
Yönetmen: Johan Renck

MÜZİĞİN yaşayan efsanesi David Bowie’nin 25. ve muhtemelen de son stüdyo albümü “Blackstar”ın aynı adlı 10 dakikalık açılış şarkısı, büyük sanatçının muhteşem kariyerinin bir özeti adeta. Janrlar arasında gezinen ve ‘senfonik’ işaretlemelere sahip olan bu şarkı, Bowie’nin ‘karanlık taraf’la imtihanı bir bakıma.
1990’larda Stakka Bo olarak bildiğimiz İsveçli sanatçı Johan Renck’in yönettiği “Blackstar” videosu ise şarkının hakkını veren, bestedeki geçişkenliğin ete kemiğe bürünmüş hali gibi. ‘Kara yıldız’ın ışıksızlığına mahkum bir gezegene düşmüş astronotun (“Space Oddity”deki ‘Binbaşı Tom’ belki de) ölü bedeniyle açılan video, onun iskeletinden kafasını ayıran ‘kuryruklu bir kadın’la devam ediyor. David Bowie’yi önce ‘düğme gözlü’ bir karakter olarak resmeden film, sonrasında onu kapağında kara yıldız olan bir ‘kutsal kitap’ tutarken karşımıza getiriyor.
Dinsel göndermeleriyle dikkat çeken, buna karşın ‘dinsel’ bir şarkı olmayan “Blackstar”, videoda da bu ‘karmaşa’yla kendini hissettiriyor. Her yer ve hiçbir yerin iç içe geçtiği bu resim, 10 dakika boyunca izleyeni bir tür transa sokmayı da ihmal etmiyor, tıpkı videoda dans eden ‘siyah’ ve ‘beyaz’ gibi. ‘Karanlık’ın baskın biçimde öne çıktığı, bu kavramın altını dolduran bir çalışma bu. Karanlığı aydınlığa çevirmek için de herhangi bir çaba yok burada. Alegorisini ‘umutlu’ bir rotaya evirmenin yanına bile yaklaşmıyor Bowie.
Şarkıda ‘kara yıldız’ olduğunu haykıran, buna karşın ‘film yıldızı’, ‘pop yıldızı’ ya da ‘Marvel yıldızı’ olmadığını söyleyen David Bowie, ‘ölüm’ temasına da sıkı sıkıya tutunuyor. “Blackstar”, belki de David Bowie’nin vasiyet şarkısı (ve albümü). Bunu hissettiren bir atmosfere sahip olduğunu inkar edemeyiz…

Arka Pencere’nin (arkapencere.com)
1 Ocak 2016 tarihli sayısında yayımlanmıştır.

Blackstar
David Bowie