Etiketler

, , , , , , , , , ,

Not: 6/10
2016 Türkiye, 101 dk.
Yönetmen: Kıvanç Sezer
Oyuncular: Menderes Samancılar, Musab Ekici, Kübra Kip, Tansel Öngel, Engin Emre Değer, Cüneyt Yalaz

BU FİLMİ SEVDİYSEN BUNU DA GÖR!
Çark / The Wheel (1987)
Yönetmen: Muzaffer Hiçdurmaz

TÜRKİYE’DE işçi olmayı hep bir parantezin içinde anmak zorunda kalıyor, işçiye reva görülenleri anlatırken yutkunmaya takılıyor ve cümlenin arka planını unutuyoruz. ‘Ölmek’, en çok da onların fıtratında hacimli bir yer kaplıyor oysa, hem de ‘yok’ pahasına. ‘Cinayet’ kavramını doyasıya ‘yaşıyor’ işçiler, arkalarında bıraktıkları devasa inşaatın harcına kattıkları kanla lanetliyorlar düzeni, faydasız kanat çırpışlarıyla birer ikişer düşüyorlar… Ülkenin işçiyle sınavından çakmayı bir alışkanlık haline getirdiği de hesaba katıldığında, bu resme hangi açıdan yaklaşsak olmuyor, parçalar bir türlü yerine oturmuyor.
Sinemamız da bu parçalanmış resimden nasibini alıyor tabii, ‘işçi’ meselesine uzak kalmayı tercih ederek. Az sayıdaki örnek de arada kaynayıp gidiyor, etkisi alabildiğine sınırlı kalıyor. Genç sinemacı Kıvanç Sezer’in yazıp yönettiği “Babamın Kanatları” da bu ‘değerli yalnızlık’la anılacak filmlerden biri kimliğiyle kayıtlara geçecek kuşkusuz. Evinden uzakta hayat mücadelesi veren inşaat işçisi bir babanın, çevresinde ve bedeninde olan bitenle şekillenen gelgitli hikayesini anlatan film, memleketin ‘vahşi kapitalist’ ruhuna ana avrat düz gitmeyi de ihmal etmiyor. ‘Kan parası’yla üzeri örtülmeye çalışılan ‘iş cinayetleri’nin yarattığı ‘sümüksü’ zeminde yürümenin zorlukları başroldeyken, bu hikayede idealize edilen/edilebilecek hiçbir karakterin olmaması ise son derece doğal. Menderes Samancılar’ın canlandırdığı inşaat ustasının ‘masumiyet cübbesi’ içinde bile ‘çapaklar’ bulmak mümkün, ki filmin ‘kahraman’ yaratmaktan uzak tavrının ‘görkemli kaybeden’ yansıması bu.
“Babamın Kanatları”, erozyonun hasını yaşayan Türkiye’nin ‘inşaat cehennemi’ görüntüsünü işçilerin penceresinden görmeye çalışan ve bunu da ‘ahlaklı’ bir perspektife dayandıran izlenesi/izletilesi bir film…

Arka Pencere’nin (arkapencere.com)
21 Temmuz 2017 tarihli sayısında yayımlanmıştır.

Menderes Samancılar