Etiketler

, , , , , , , , , , , , , ,


Not: 7/10
2015 İtalya-Fransa-İsviçre-İngiltere, 124 dk.
Yönetmen: Paolo Sorrentino
Oyuncular: Michael Caine, Harvey Keitel, Rachel Weisz, Paul Dano, Jane Fonda, Roly Serrano, Alex Macqueen, Madalina Ghenea, Luna Mijovic, Ed Stoppard, Paloma Faith

BU FİLMİ SEVDİYSEN BUNU DA GÖR!
Sert İkili / Tough Guys (1986)
Yönetmen: Jeff Kanew

PAOLO Sorrentino, önceki filmi “Muhteşem Güzellik”in (La Grande Bellezza) mükemmele yakın tema-biçim bütünlüğünden sonra, bir kez daha benzer bir temaya el atıyor “Gençlik”le (Youth). Akıp giden zamanın farklı şekillerde yıprattığı karakterlerinin ‘bugün’e dair tasarruflarını ameliyat masasına yatıran yönetmen, uzun yıllardır sıkı fıkı arkadaş olan iki ana karakteri iki uca fırlatarak yapıyor bunu. Biri geçmişe takılıp bugünü unutmuş görünüyor, diğeri ise geçmişin tortusuyla bugünü yaşamanın derdinde. En azından ilk izlenim olarak görünen bu. İlk izlenim dedik ya, sonrasında bunun yanıltıcılığıyla yüzleşiyor ve karakterlerin pozisyon değişimine tanıklık ediyoruz.
Michael Caine ve Harvey Keitel’in ‘yanmış’ oyunculukları, “Gençlik”in sarsılmaz bir denge içinde yoluna devam etmesini sağlarken, hayata ne kadar ‘anlam’ yüklediğimiz ya da yüklememiz gerektiği üzerine de sağlam tespitler yapıyor. “Muhteşem Güzellik”in bir tür ‘tamamlayıcısı’ olarak da görülebilecek “Gençlik”, boğucu anlamsızlığımıza bir ‘tanım’ da getiriyor bir bakıma. Paradoksal bir yapı kurmasına karşın, bu paradoks içinde sunduğu seçenekleri ‘tutku’yla şekillendiriyor ve akıp giden nehirden kaçış olmadığını vurguluyor. Var oluşu dar bir çembere sıkıştıran ve bireysel tercihlerin ötesine taşımayan film, buradan evrensele ulaşırken sazı eline alıyor ve yanık bir ağıtla finali yapıyor.
Yalnızca Michael Caine ve Harvey Keitel değil, filmdeki bütün oyunculardan ‘damıtılmış’ oyunculuk gösterileri izliyoruz “Gençlik”te. Rachel Weisz, Paul Dano, Jane Fonda gibi isimlerin varlığı, iki ‘ihtiyar’ın gençlikle hesaplaşmasını bütünlerken, karakterlerin yol haritasını belirleme işlevi de üstleniyorlar, onları serüvenlerinde yalnız bırakmıyorlar.

Arka Pencere’nin (arkapencere.com)
22 Eylül 2017 tarihli sayısında yayımlanmıştır.

Youth
Paul Dano, Harvey Keitel, Michael Caine